/КРОСС/ Общините ще предложат на централната власт създаването на работещ механизъм, който да обезпечи безопасната експлоатация на язовирите. Това заяви в предаването "Преди всички" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева.
Днес парламентът е домакин на среща по инициатива на НСОРБ по две основни теми - сигурността на хората в малките населени места и състоянието на язовирите след обилното снеготопене.
Общините са собственици на малко над 4 500 язовира, а над 2 000 от тях са малки водни обекти, които нямат капацитет на язовири, но се водят язовири и ние носим за тях същата отговорност, каквато носим за един много голям язовир, поясни Георгиева. По думите й, с промените в Закона за водите от 2016 на общините на общините са били наложени тежки и непосилни отговорности за управлението на всички тези язовири:
„Защото има разлика дали язовирът е с размерите на една стая, или на едно населено място. Независимо от размерите, ние сме длъжни да му назначим оператор, да контролираме ежедневно състоянието на водната маса в него. И ако ние нямаме никаква потребност от този язовир, ние не можем да го изпразним и той да престане да съществува. Повечето от тези обекти са празни."
За целта от Сдружението на общините са подготвили проект за изменение в Закона за водите, който прецизира класификацията на язовирите на големи и малки и на такива с различна степен на опасност. Предложенията регламентират и възможностите за извеждане от експлоатация на неизползваните водни обекти.