Шефът на „Компютърни престъпления” поиска регистър на педофилите
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Март 2018 14:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шефът на „Компютърни престъпления” поиска регистър на педофилите

/КРОСС/ Трябва да бъдат направени законодателни промени, така че да бъде създаден регистър на педофилите, защото в момента излежават конкретна присъда лишаване от свобода и след като я излежат - органите на реда не знаят къде работят и какво правят.

Това заяви началника на „Компютърни престъпления" към ГДБОП Явор Колев на форум днес, предаде БНР.

По думите му в другите държави това се следи и е изрично вписано къде работят, за да не може да продължават да експлоатират сексуално деца.

Според Колев преди е имало около 200 сайта за запознанства, където педофилите са „върлували", докато сега техните основни канали са Facebook, Youtube, Snapchat, Viber, jivotnoto.com и пр.

Как службите ще използват „Фейсбук" за издирване на отвлечени деца?
„Педофилът е един от нас, хора като вас, имат добро образование, добър начин на живот и обикновено се стремят да работят професия, която е свързана с деца", съобщи началникът на отдел „Кибер престъпления". Но според него, вече педофилите не са само т. нар. „просто гледащи", а и производители на порнографско съдържание с деца, онлайн груминг и сексторшън, затова и родителите трябва да вземат активна роля в процеса на дигитално ограмотяване.

Само тази седмица ГДБОП са заловили двама души от Дупница за педофилия.

Деца без житейски опит и родители без интерес

Децата между 8 и 14 години са най-застрашената група потребители в Интернет пространството поради крехката си възраст и липса на житейски опит, обясни той.

Най-често виртуалното блудство, сексуалното изнудване, разпространението на материали със сексуална експлоатация, а дори и кибер тормоз, са свързани с деца, живеещи в проблемна семейна среда, с един родител или пък в семейство, в което има липса на контрол и заинтересованост.

„Фактът, че родителят е в съседната стая, а детето е на компютъра, не означава, че то е защитено", заяви Колев.

Оказва се, че едва 52% от родителите знаят, че техните деца са получавали съобщения от хора, които са искали да ги експлоатират сексуално.

Момчетата по-рядко споделят на родителите си, както и на органите за реда, че са станали жертва на подобен вид посегателство в социалните мрежи. Докато момичетата, от своя страна, често се „влюбват" в насилника си.