Жельо Бойчев: „Инерком” с безсрочен договор за най-апетитните имоти на Софийската митрополия
Секция: ПОЛИТИКА
22 Март 2018 09:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жельо Бойчев: „Инерком” с безсрочен договор за най-апетитните имоти на Софийската митрополия

/КРОСС/ „В комисията за продажбата на ЧЕЗ бе предоставен предварителният договор между Патриаршията и „Инерком", като при нас постъпиха и сигнали от разследващи журналисти. В него пише, че се отдават сгради на Софийската митрополия, в центъра на София, под наем за 10 години, като след това автоматично се продължава за още 4 пъти по толкова и ако няма претенции, остава безсрочен." Това заяви зам.-председателят на „БСП за България" и председател на комисията за продажбата на ЧЕЗ Жельо Бойчев по БТВ. Той обясни, че днес ще бъдат изпратени писма и на регулатора, за да се установи- дали има нарушения, има ли издадени наказателни постановления. „От 2014 г. едното от дружествата лицензиант- ЧЕЗ е с процедура за отнемане на лиценз. Интересно е как се прави оценка и как се купува дружество в процедура по отнемане на лиценз?", попита Бойчев и допълни, че тази процедура не е приключила.

„Следващият вторник ще има въпроси към външното и финансовото разузнаване по повод финансирането на сделката. Още повече, че и премиерът беше казал, че имало руско, грузинско финансиране. Сега институциите трябва да дадат информация доколко финансирането е проблем за националната ни сигурност", посочи председателят на комисията за ЧЕЗ и допълни, че има искане за изслушване на Гинка Върбакова от двата синдиката.

„Ако министър-председателят и правителството си бяха на мястото, нямаше да има нужда и от комисията за ЧЕЗ. Министър-председателят, от самото начало, на 24 часа, си променя мнението - от нищо не знаещ до човек, който казва, че държавата влиза в сделката", каза председателят на комисията. Той допълни, че дейността на ЧЕЗ е извършена на територията на България и се регулира от държавата ни, от българските институции, от българските регулатори, а някои искат да прехвърлят отговорността на чешката държава, поради което се стигна почти до международен скандал. „Ще поканим и министър-председателят да каже- как и по какъв начин държавата ще участва в сделката и какво доведе до промяна на мнението на правителството", каза също Бойчев.