/КРОСС/ Министри на правосъдието, главни прокурори и ръководители на европейски институции ще обсъждат в София създаването на Европейската прокуратура.
Темата е сред приоритетите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Европейската прокуратура, която ще разследва престъпления срещу финансовата система на ЕС, трябва да заработи най-късно до 2021 година. Засега тя ще действа на територията на 20 страни-членки, но е отворена и за останалите, които все още се колебаят.
Участниците във форума в резиденция „Бояна" ще бъдат информирани от представители на ЕК за степента на готовност за старт на най-новата евроструктура. Сред ключовите въпроси са практическите последици от създаването на Европейската прокуратура и нейната цена.
„Изчисляваме на принципа анализ на разходи и ползи, т.е колко ще струва и колко ще си върнем. Възвращаемостта на инвестициите ще бъде доста бърза като се има предвид, че паричното измерение на измамите е около 50 милиарда евро годишно. „
Според нашия анализ първите ползи ще могат да бъдат отчетени още през 2023 година", прогнозира на неформалния съвет на правосъдните министри в София през януари Вера Йоурова - еврокомисар по правосъдието.