Проектът на Закон за ВиК предвижда увеличаване на санкциите за некоректни потребители до пет пъти
Секция: ИКОНОМИКА
26 Март 2018 15:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проектът на Закон за ВиК предвижда увеличаване на санкциите за некоректни потребители до пет пъти

/КРОСС/Без нарочен Закон за ВИК трудно бихме могли да решим съществените проблеми в отрасъла, коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в предаването „Свободна зона" на ТВ Европа.

Достъпът до вода е обявен за изконно човешко право, а отговорност на ВиК операторите е да гарантират услугата по предоставяне на качествена вода с гарантирано количество денонощно, след което потребената вода да бъде пречистена и отведена обратно в природата, посочи министърът. Доставянето на природния ресурс до абоната е услуга, за която се генерира такса по компоненти, напомни той.

Понастоящем на места част от потребителите са незаконно присъединени към мрежата или не плащат за получаваната услуга, обърна внимание Николай Нанков. Затова в Закона за ВиК, който се очаква да бъде готов до два месеца и ще бъде подложен на широко обществено обсъждане, ще бъде заложено петкратно увеличаване на санкциите за некоректните потребители, съобщи регионалният министър.

За тези, които не плащат и откажат да бъде монтиран водомер, ще се предвиди възможността услугата да не бъде предоставяна и те да бъдат изключвани от водопреносната мрежа. За да се обезпечи достъпът им до вода, ще бъдат осигурени алтернативни възможности - чрез обществени водоизточници.

По време на разговора министър Нанков се съгласи, че осигуряването на вода за социално уязвимите потребители може да бъде обвързано и с посещаването на образователни институции от техните деца, като това също ще бъде подложено на обществена дискусия.

Регионалният министър напомни, че реформата във водния сектор е заложена през 2009 г., по време на първия мандат на кабинета „Борисов", като в нея е определен праг на социална поносимост цената на услугата по водоснабдяване от 2,5% от средните доходи на потребителите.

В законопроекта за ВиК този праг се запазва и цената няма да нараства над него. За социално най-уязвимите потребители ще бъдат гарантирани безплатно до 1,5 куб. м вода на месец, което се равнява на 50 литра на ден. Ще има плавна скала с конкретни стимули и бонуси за другите социално уязвими групи, които плащат задълженията си към операторите.

Нашата политика е да обърнем модела и след време да забравим темата с дупките по пътищата, защото чрез въвеждането на тол системата ще намерим достатъчен ресурс по линия на повече постъпления в бюджета. Няма да „кърпим" пътища на парче, а ще рехабилитираме напълно, коментира още регионалният министър. Той напомни, че проблемът е системен и е от 30-40 години.

Още през първата година след въвеждането на тол системата, като кардинално решение на финансовия недостиг, ще генерираме три пъти по-голям ресурс, който ще бъде влаган не само в строителство на нови пътища, но и в ремонта на съществуващи.

Така за 6-7 г. ще се направи пълна реконструкция на неремонтираните пътища, тъй като от 20 000 км републиканска пътна мрежа около 7000-8000 км в лошо или много лошо състояние.