Мая Манолова: Над 81% от българите искат закон за частния фалит
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Март 2018 08:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мая Манолова: Над 81% от българите искат закон за частния фалит

/КРОСС/ Над 81% от българските граждани очакват и искат да бъде приет закон за частния фалит, заяви в сутрешния блок на БНТ "Денят започва" омбудсманът Мая Манолова. Закон, който да уреди несъстоятелността на физическите лица. Това е един огромен процент, който е и адекватен на огромния проблем, който имат българите със затруднението да плащат своите кредити - към банки, към фирми за бързи кредити, лизингови къщи, включително и битовите си сметки, допълни тя.

Числата са стряскащи - всеки трети български гражданин има кредит, допълни националният омбудсман. Общо кредитите като брой са 4 милиона и 990 хиляди, от които над 12% са лоши или необслужвани или, ако това се приравни към потребителските кредити, става дума за около 800 милиона лева кредити към банки, които са лоши или с проблеми в обслужването, каза още Мая Манолова. Националният омбудсман коментира и какви ще са основните принципи за обявяването на личен фалит.

Тя отбеляза, че днес ще представят концепция, която се изработва с експерти и магистрати. Първото условие, за да влезе лице в процедура на гражданска несъстоятелност е то да бъде свръх задължено, тоест тя да е постоянно състояние. Друг принцип ще е този на добросъвестността, заяви още Мая Манолова.

Ще се изследва във всеки конкретен случай за всяко конкретно лице, като опитите за измами и укриване на имущество ще са сериозно препятствие за влизане в тази процедура, добави тя. Националният омбудсман добави, че предлагат процедурата по обявяване на граждански фалит да се развива пред съда. България е последната европейска страна, неприела такова законодателство, отбеляза Мая Манолова.

Достъп до процедурата и възможност е дадена на всички кредитори, заяви още националният омбудсманът и добави, че самият гражданин, искащ започването на производство, трябва да посочи цялото си имущество, задължения и кредитори.