Творческо ателие дава шанс на зависими млади хора да развият фотографските си умения
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Март 2018 15:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Творческо ателие дава шанс на зависими млади хора да развият фотографските си умения

/КРОСС/  Творческо ателие към програмата за рехабилитация на зависими „Солидарност" дава шанс на млади хора да развият фотографски умения. Целта на „ФотоФози" е да помогне на хората, които са били зависими, в тяхното себеизразяване и социално включване. Два пъти месечно  професионални фотографи обучават участниците в програмата във фотографското изкуство. Обученията включват теоретични знания, техники и заснемане на кадри в естествена среда.

Създаването на фотографското ателие се заражда преди 2 години от идея на участниците в програмата. От тогава до момента са организирани две благотворителни фотографски изложби. Първата е организирана през 2016 г. под мотото „26 стъпки в моята посока" и е посветена на Международния ден за борба за злоупотребата и незаконния трафик на наркотици. Втората изложба става факт през миналата година и носи името „Помогни ни да пораснем".

През 2018 г. участниците в ателието ще организират две нови фотографски изложби през юни и октомври, посветени на 15-годишния юбилей на програма „Солидарност" и десетата годишнина от откриването на Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта. Тазгодишните събития ще носят името „Фокус вътре", а средствата от продажбата на снимките ще бъдат използвани за финансиране на ателието - закупуване на фотографска техника и аксесоари, както и за организиране на бъдещи изложби.

Фотографско-творческо ателие „ФотоФози" и програма „Солидарност" са част от сдружение „Факрита България". Към Сдружението функционират още две структури за помощ на зависими -  Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта и Къща „Посока".

Основната дейност на Сдружението е рехабилитация и ресоциализация на  зависими към наркотици, алкохол и хазарт. Програмата, която функционира като дневна терапевтична общност, е създадена през 2003 г. и в нея работят психолози с голям опит във възстановяването от зависимости.

За 15 години програмата е предоставила услуги на около 3 000 души. Само за 2017 година екипът на рехабилитационната програма е работил с 221  души. За същата година екипът на Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта е предоставил подкрепа и консултации на над 900 души. Ниско праговият център Къща „Посока", целящ повишаване качеството на живот е обслужил над 120 души, които не са взели решение дали да се включат в лечение.