/КРОСС/ Творческо ателие към програмата за рехабилитация на зависими „Солидарност" дава шанс на млади хора да развият фотографски умения. Целта на „ФотоФози" е да помогне на хората, които са били зависими, в тяхното себеизразяване и социално включване. Два пъти месечно професионални фотографи обучават участниците в програмата във фотографското изкуство. Обученията включват теоретични знания, техники и заснемане на кадри в естествена среда.
Създаването на фотографското ателие се заражда преди 2 години от идея на участниците в програмата. От тогава до момента са организирани две благотворителни фотографски изложби. Първата е организирана през 2016 г. под мотото „26 стъпки в моята посока" и е посветена на Международния ден за борба за злоупотребата и незаконния трафик на наркотици. Втората изложба става факт през миналата година и носи името „Помогни ни да пораснем".
През 2018 г. участниците в ателието ще организират две нови фотографски изложби през юни и октомври, посветени на 15-годишния юбилей на програма „Солидарност" и десетата годишнина от откриването на Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта. Тазгодишните събития ще носят името „Фокус вътре", а средствата от продажбата на снимките ще бъдат използвани за финансиране на ателието - закупуване на фотографска техника и аксесоари, както и за организиране на бъдещи изложби.
Фотографско-творческо ателие „ФотоФози" и програма „Солидарност" са част от сдружение „Факрита България". Към Сдружението функционират още две структури за помощ на зависими - Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта и Къща „Посока".
Основната дейност на Сдружението е рехабилитация и ресоциализация на зависими към наркотици, алкохол и хазарт. Програмата, която функционира като дневна терапевтична общност, е създадена през 2003 г. и в нея работят психолози с голям опит във възстановяването от зависимости.
За 15 години програмата е предоставила услуги на около 3 000 души. Само за 2017 година екипът на рехабилитационната програма е работил с 221 души. За същата година екипът на Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта е предоставил подкрепа и консултации на над 900 души. Ниско праговият център Къща „Посока", целящ повишаване качеството на живот е обслужил над 120 души, които не са взели решение дали да се включат в лечение.