България и Румъния обсъдиха създаването на обща компания за управление на проектите по р. Дунав
Секция: ПОЛИТИКА
29 Март 2018 19:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и Румъния обсъдиха създаването на обща компания за управление на проектите по р. Дунав

/КРОСС/ България и Румъния ще проучат възможностите за създаване на джойнт-венчър компания за управление на проектите в общия българо-румънски участък на река Дунав. Това обсъдиха днес в Брюксел министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, румънският министър на транспорта Лучиян Шова и еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу. Еврокомисар Крецу посочи, че река Дунав е важен транспортен коридор за всички европейски държави и Европейската комисия е готова да съдейства на България и Румъния при решаването на всички актуални въпроси, свързани с корабоплаването по реката.

Министър Ивайло Московски представи проектите, които България изпълнява с европейско финансиране и национални средства. Той посочи, че с реализацията на проект BulRIS са внедрени съвременни технологии и системи за управление на корабоплаването в българския участък на река Дунав. Министърът заяви, че България има сключен договор за драгиране на реката, с който е гарантирано корабоплаването в българския участък за 3-годишен период. Той уточни, че паралелно с това, в момента се подготвя тръжна процедура за доставка на многофункционална техника за удълбочаване, която ще бъде закупена от ИА „Проучване и поддържане на река Дунав". „В рамките на една година доставихме в Русе два нови плавателни съда за проучване на река Дунав, а до месец септември тази година ще завърши строителството на трети кораб за маркиране на плавателния път", коментира още Московски.

Министър Лучиян Шова отбеляза, че България е постигнала сериозен напредък по отношение на поддържането на река Дунав и за румънската страна е от съществено значение реализирането на съвместния проект FastDanube. Той има за цел да бъде направено предпроектно проучване за състоянието на общия участък от реката и да се набележат съвместни действия за подобряване условията за корабоплаване, допълни министърът.

По време на срещата беше обсъдено още изграждането на трети мост над Дунав, между градовете Силистра и Калъраш. Двамата министри и еврокомисар Крецу изразиха обща позиция, че реализацията на този проект ще съживи двата региона и ще привлече значителен обем от инвестиции.

Министър Ивайло Московски покани румънския си колега във Варна, където да обсъдят и други общи инициативи и проекти. В края на месец април ще да бъдат проведени разговори и с еврокомисаря по транспорт Виолета Булц в гр. Любляна, където ще се проведе ежегодният форум TEN-T Days.