Издадоха заповед за арест на Гюлен за убийството на руския посланик Карлов
Секция: СВЯТ
02 Април 2018 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Издадоха заповед за арест на Гюлен за убийството на руския посланик Карлов

/КРОСС/ Турция е издала заповед за арест на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен и на още седем души във връзка с убийството на руския посланик в Анкара през декември 2016 г., съобщава Ройтерс, като се позовава на информация във в."HaberTurk". Заповедта за арест е издадена ден преди посещение в Турция на руския президент Владимир Путин.

Руският посланик в Анкара Андрей Карлов беше застрелян на 19 декември 2016 г. на откриването на фотоизложба в турската столица. Нападателят - полицейски служител Мевлют Мерт Алтънташ, е извикал "Аллах акбар" /Аллах е велик/ и "Не забравяйте Алепо!", когато е открил огън, намеквайки очевидно за руската намеса в Сирия. Той бе ликвидиран на място от турските силите за сигурност.

Путин пристига утре на двудневно посещение в Турция, по време на което ще се срещне с турския президента Реджеп Таийп Ердоган и с иранския си колега Хасан Рохани. Турция, Русия и Иран са гарантки за мирните преговори в Астана, на които бе взето решение за създаване на зони за "деескалация" в Сирия, припомня Ройтерс.

Ердоган заяви, че движението на Гюлен стои зад убийството на руския посланик. Гюлен отрича тези обвинения. Анкара обвинява също Гюлен за организирането на опита за преврат в Турция от юли 2016 г. Гюлен, който от 1999 г. живее в САЩ, отрича всякаква връзка с опита за преврат, предаде БТА.

Вестник "Хабертюрк" посочва, че турските власти са наредили ареста на Гюлен и още седем души с аргумента, че убийството е извършено по тяхна заповед.

До момента властите са арестували други седем души, включително трима полицаи, във връзка с убийството, съобщи в."Хюриет".

Нападателят е от района на Сьоке в Югозападна Турция, смятан за един един от най-светските райони на страната. Баща му бе споделил, че поведението на сина му започнало да се променя, след като влязъл в полицейската академия, като станал по-религиозен, според информации в турските медии.

Докато лозунгите, които е скандирал убиецът, подсказват симпатии към радикална ислямистка идеология, движението на Гюлен проповядва междурелигиозен диалог. Турското правителство казва, че подобни проповеди целят да маскират истинската същност на движението, което Анкара разглежда като терористична организация.