/КРОСС/Участниците от априлското издание на целогодишния проект "Психотерапията е за всеки" говорят за общите интереси и каузите на общността.
В априлското издание на целогодишния проект "Психотерапията е за всеки", организирано от hOUR SPACE - Общество за психология и психотерапия, лекторите се обединиха около идеята, че общността се заражда в естеството на човека, в основните му потребности и в най-личните му цели.
Според седемте участника всяка общност развива собствен интерес, който произлиза именно от ежедневието на членовете.
За общия интерес и любовта към доброволчеството, говореха съоснователят на TimeHeroes - Павел Кунчев и проектният мениджър - Ния Кирякова. "Доброволчеството е различно за всеки човек и най-общо означава да помагаш на една кауза. То е възможност активно да участваш в промяната на общността, средата, организацията, взаимоотношенията", сподели Павел, а Ния допълни "Каузите, за които се помага с доброволен труд, са все по-предпочитани, поради възможността не просто да даваш, а да действаш, да участваш и да си активен, защото това носи на хората щастие и чувство за удовлетвореност."
Доброволчеството е начин на учене, на придобиване на знания и умения през целия живот на човека. Никога не е късно да започнеш с това "учене". От тази тази докосваща тема, разширяваща кръгозора ни, бяхме въвлечени в друга не по-малко вълнуваща, а именно къде се крие щастието.
С три истории за добрина започна лекцията си Катя Георгиева, която освен масажист е и създадел на проекта Докосни с добро. Тя зададе следния въпрос на аудиторията "Вярвате ли, че разказаните истории могат да формулират реалността, в която живеем, да променят възприятията на хората около нас и да правят фона, в който ежедневно съществуваме?"
Резултатът от нашето общуване и взаимодействието с хората и с общността, радикално се променя от нашата настройка, намерение и как преминаваме през техния живот. Във всяка една житейска ситуация имаме избор как да постъпим.
"От тези истории за добрина, ние можем да се зареждаме позитивно и това ни прави щастливи", беше финалното изречение на Катя.
След нея щафетата пое Слави Стоев, консултант организационно развитие в InManagement. Той завъртя темата за общността от другото й полукълбо и разказа как емоционалната
зрялост прави хората по-автономни и от там по-способни да изпълняват сложни професионални роли.
От личен опит той сподели, че организациите все по-често започват да инвестират не само в личностното развитие на мениджърите, но и на експертните позиции.
Слави разказва за автономните екипи "Те са екипи, които функционират без лидерска намеса. Те имат поставена цел, дадени са им ресурси и трябва да се справят с постигането на тази цел, управлявайки вътре помежду си процесите, активностите, разпределянето на задачите, контрола, обратната връзка, мотивирането и управлението на възприятието. Хората трябва да могат да осъзнават как пробването на новите неща и излизането извън границите на познатите области, е нещото, което може да им управлява идеята дали им е интересен животът или не."
Гещалт психотерапевтът Десислава Лашкова говори за суеверията, дали те ни помагат или ни пречат и какво стои зад тях и как влияят в нашия живот.
"Обяснението за "суеверие" в тълковния речник е вярване на всичко, което не е в Светото писание, вярване в свръхестествени сили като двигател на събитията. Десислава добавя "Използваме суеверията по два начина - превантивно или с идеята да коригираме. Превантивното е, ако видим черна котка да се опитаме да я избегнем, но ако все пак тя ни пресече пътя, се завъртаме три пъти, което е коригирането. Тоест имаме възможност за справяне, което ни дава усещане, че сме в контрол. Ако не можем да го избегнем, ще можем да го поправим."
От суеверията, които до голяма степен биват предадени от общността, в която сме позиционирани, от семейството и от училище, сугестопедагогът Владислав Дамянов допълни темата и ни прехвърли във влиянието на обществената нагласа и как спонтанно да освободим потенциалните си възможности на ума.
"Когато общността е избрала кауза, трябва да я достига и осъществява с любов", разказва Влади. Всички единодушно стигнаха до извода, че независимо от насоката и сложността на въпроса, те мислят различно.
Честта да завърши събитието имаше Руслан Тодоров, който е гещалт психотерапевт и country manager за България в международна фирма. В практиката си вижда, че терапевтите биват търсени все по-често.
Той споделя "Животът е адаптиране - абдикиране от отговорност и обвиняване на съдбата, Вселената, правителството, астрологията и собственика на фирмата, за всичко, което ни се случва на работното място, а изборът е в нашите ръце като поемем контрол, направим осъзнат избор, взимаме решения и приемаме последствията в работен план. Осъзнатият избор на развитие ни поставя в друг среда. Често обученията, които помагат на фирмите и корпорациите, е да предизвикат някого да се опита да бъде различен".
Така завърши Руслан темата "Голямата акула и фирменият терапевт.
Събитията от проекта „Психотерапията е за всеки" имат символичен вход, който е с благотворителна цел. hOUR SPACE дарява събраните средства на фондации, сдружения и неправителствени организации, работещи активно в тематиката на дадения месец.
Приходите от априлското събитие бяха дарени на TimeHeroes. Това e безплатна платформа, която помага на стотици каузи да намират своите доброволци. Те имат над 1400 каузи, много от които работят в посока личностно развитие и психическо здраве
Темата на проекта за месец май 2018 г. ще бъде за връзката с храната.