/КРОСС/ „Трябва да мислим мащабно и трансгранично", така председателят на УС и главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев откри форума „Инфраструктура за растеж", част от програмата на българското председателство на Съвета на ЕС. Събитието събра в София ръководителите на Европейския фонд за стратегически инвестиции, Европейската асоциация на публичните банки, Инвестиционния план за Европа, Европейската асоциация на дългосрочните инвеститори и други финансови институции, директори на банките за развитие от Балканите и Централна и Източна Европа, представители на правителствата и посланици от съседни държави.
ББР инициира дискусията за съвместни проекти с цел по-добра свързаност на Балканите, насърчаване на износа, иновациите и чуждестранното участие в разширяването на инфраструктурата в региона. Сред идеите на домакините в лицето на главния изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев, бяха увеличаване на синергията в работата на Европейската инвестиционна банка и националните банки за развитие, за кофинасирането на инфраструктура заедно с Европейския инвестиционен фонд, както и създаването на център в София, който ще увеличи проектния капацитет в региона.
Председателят на Европейския фонд за стратегически инвестиции Герасимос Томас очерта основните насоки в развитието на плана „Юнкер".
Фондът ще продължи да инвестира в инфраструктурата, малките и средните предприятия и иновациите. Важен стълб остават и структурните и кохезионните фондове.
„Очакваме още по-активно участие от мрежата от национални банки за развитие в прилагането на инвестициите. В партньорство с Българската банка за развитие частните производители могат да бъдат подпомогнати и да постигнат много", заяви Томас.
До момента между ЕФСИ и националните банки за развитие са подписани 161 документа. Механизмът на финансиране е подобрен и вече е на базата на БВП на глава от населението, за да не бъдат ощетявани по-малките държави.
274 млрд. евро е отпуснал Фондът за подкрепа на вече реализирани проекти. България е сред десетте страни с най-добро усвояване на средства, отчете Герасимос Томас. Целта е до 2020 година да бъдат реализирани 300 млрд. евро.
Според министъра на икономиката Емил Караниколов това, което пречи на балканските държави, е липсата на свързаност помежду им. „По-добри пътища, железопътна инфраструктура, газова и електрическа връзка - това ще сближи хората и ще доведе бизнеса", заяви министърът.
По думите му Инвестиционният план за Европа вече дава първите си окуражителни резултати в тази посока, благодарение на националните банки за развитие.
Това е първият международен форум, организиран от Българската банка за развитие, с намерение той да се превърне в традиционна среща на европейски финансови институции, банки за развитие и представители на правителствата - с цел постигане на финансово сътрудничество, икономически просперитет и стабилност в региона.
Провеждането на събитието съвпада с 10-ата годишнина от влизането в сила на Закона за ББР, както и реорганизацията й като национална банка с мандат за развитие на икономиката.