Иван Гешев за показния арест на Десислава Иванчева: Лош късмет
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Април 2018 09:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Иван Гешев за показния арест на Десислава Иванчева: Лош късмет

/КРОСС/ Законовите текстове са причина за многочасовия публичен арест на кметицата на „Младост” Десислава Иванчева, а нищо от казаното от нея и адвокатите й по повод неуредици при спецакцията не отговаря на истината. Това заяви в студиото на „Тази сутрин” ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

Той обясни, че по закон при извършването на претърсване, то се прави само в присъствието на лицето, което използва обекта, в случая – служебният автомобил на Иванчева, който беше спрян от полицията и 5-6 часа остана заедно с Иванчева и нейната заместничка пред Спортната палата. Пред погледите на хиляди граждани и в прекия ефир на телевизиите.

„Това е лош късмет – лош късмет за нас, разследващите, и ние имаме семейства, никой от нас не иска да стои пред цяла България и да извършва тези действия. Това е стрес и за обвиняемите и семействата им. Не сме виновни, че госпожата, заместникът й и посредника решиха да се срещнат в центъра на София, да извикат изнуденото лице, да вземат парите, да си ги разхвърлят в едно кафе и след това да тръгнат по този маршрут”, заяви Гешев.

По думите му не е имало как да се поеме риска със с 70 000 евро, които не са собственост на разследващите и затова се е действало при първия възможен момент.

Иванчева, а и адв. Ирен Славова през последните дни заявиха, че има много разминавания в тиражираната от държавното обвинение версия – че кметицата е „светнала” само в тази част на ръката си, която е била в контакт с протоколите при ареста, че веднага са били извадени от багажника белязаните пари, че те са били изтеглени от изнудвания много по-рано и т.н.

„Обвиняемите в България могат да говорят абсолютно всичко, включително и да лъжат. Не носят наказателна отговорност. Работата на адвокатите е да подкрепят защитните версии на обвиняемите”, отговори им задочно Гешев.

По думите му претърсването е започнало от предна лява врата с пълно описване на всичко намерено и два след час-час и половина парите са били открити в багажника. По ръцете и телата на задържаните били открити следи от веществото, с което е маркирана сумата. Също и по части на колата, използвани от Иванчева, докато шофирала. Гешев призна, че знае всичко това от колегите си и не е чел обстойно документите.

По отношение на движението на подкупа, обвинителят посочи, че е имало „пазарлък” от средата на март и 70-те хиляди евро са били поискани от бизнесмена Александър Ваклин преди да му бъде направена „отстъпка” и за останалите му обекти в „Младост”.

В отговор на въпроса дали тук всъщност няма провокация към подкуп, Иван Гешев определи това като „остарял за мен институт, който пречи на борбата с корупцията”: „Ние оправдаваме някой, който насила е взел – тогава е въпросът: Защо взе?” Той допълни, че в случая няма как да има провокация от изнудвано лице.

Парите на Ваклин сега са блокирани като веществено доказателство по делото. „Този човек, освен че страда от административния произвол и обикаля всички медии, за да се защити и да защити държавата, вместо държавата да го защити, се налага да търпи и други неблагоприятни последствия. Аз съм сигурен, че ще има и други неблагоприятни  последствия”, коментира Гешев, но не каза какво има предвид.

Той на няколко пъти отбеляза, че дава може би прекалена публичност на факти от досъдебното производство, но, в същото време заяви и нещо „неофициално” отново срещу действията на общината в „Младост”: „Има голям инвеститор клас А, неофициално от тази фирма излизаха сигнали, че се процедира по този начин (с корупционен натиск – б.р.). В един момент собственикът, който е чужденец, е преценил, че няма да се сигнализира на правоохранителните органи”.

И, все пак, унизителен ли беше арестът на Десислава Иванчева? „Не смятам, че е унизително, ние спазихме закона. За мен унизително е да изнудваш инвеститори, да не си изпълняваш служебните задължения и да те няма в работния ден, който ти е приемен ден, унизително е за нещо, което си длъжен да направиш – една пощенска услуга, да очакваш някой да те почерпи. Унизително е тези пари да не влизат в ремонти, асфалт, социални дейности и пенсии”.

Иначе, още в началото на интервюто прокурор Иван Гешев подчерта, че всеки е невинен до доказване на противното.