Двоен стандарт: Лъжат ни с шоколад, моцарела, безалкохолни, детски храни
Секция: СВЯТ
23 Април 2018 10:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Двоен стандарт: Лъжат ни с шоколад, моцарела, безалкохолни, детски храни

/КРОСС/ С 35% по-висока е цената на детско пюре от зеленчуци, пиле и ориз у нас в сравнение с това, закупено от Германия, при това ако се абстрахираме от ДДС, защото там е 7%. Всъщност така крайната цена е с 40% по-висока.

Този пример даде замеделският министър Румен Порожанов за двойния стандарт в "Чети етикета" по Би Ти Ви. Детските храни са една от 11-те групи храни, които са изследвани.

53 хранитерни продукта, 106 проби е обхванало поседното изследване от февруари до април, обясни Порожанов. Германия, Игалия, Австрия и Чехия са държавите, с окито се сравняваме. Чехия е от страните, които попадат в нашия контекст - че храните са различни от западните, но ние установяваме, че имаме по-лоши храни и от чешките. Много от продуктите се произвеждат отделно за България и Румъния, каза министърът.

При 40 продукта имаме идентична информация на етикетите, но при 13 - а това са 25%, има различие в състава и хранителната стойност. Това са мляко за малки деца, моцарела (пробите не са италиански), безалкохолни напитки.

Най-малко портокал - под 5%, има в състава на съответната напитка в България и Унгария. Той е 5%, в Италия е 12%, в Испания - 8, посочи Порожанов. Става дума за голяма фирма. В другите държави се правят със захар, в България, Испания и Унгария - с глюкозо-фруктозен сироп. Всичко това обаче си е обявено на етикета.

При моцарелата и грамажът на прподаваната у нас се оказал по-малък, освен че вкусът не е автентичен.

При шоколадовите продукти и при зеленчуковия бульон има различия, изреди още министърът.

В изследваните моцарела, безалкохолните и шоколада освен съдържанието по етикет има разлика във вкуса. Физико-химични различия има само в 1 продукт - млякото за малки деца, а разминаване в обявено и реално съдържание на продукта се установява при какаото, вложено в един от изследваните шоколади, както и в общата енергийна стойност. Хубавият шоколад е произведен в Германия, а този на българския пазар - в Полша, като става дума за една и съща марка.

При детското мляко у нас е по-голямо съдържанието на растителни мазнини.

42% от продуктите са по-скъпи в България, като това е в хипотезата на нетни цени - абстрахирано ДДС, съобщи Румен Порожанов. Ако са добави ДДС, което у нас е сред най-високите в ЕС, гова означава поскъпване с много повече.

Паста за зъби в Италрия например струва със 166% по-малко, отколкото на българския пазар. Инстантен чай в плодов вкус е с 80% по-скъп у нас, вурстчетата в Германия са с 47% по-евтини, изреди министърът.

Резултатите са аналогични на тези, получени миналото лято, потвърждава се трендът и дебатът за еднаквото качество на продуктите и равни права на потребителя е поставян многократно. Всички страни от Централна и Източна Европа настояваме за единна регулация, напомни земеделският министър. Има предолжения за промени в 3 директиви, разговорите в Брюксел започват.

Още днес пък имаме среща с 5-те големи вериги у нас, съобщи той.