Трудовите договори за сезонни работници - вече и за 4 часа
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Април 2018 12:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Трудовите договори за сезонни работници - вече и за 4 часа

/КРОСС/ Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда, свързани със сезонните работници и служителите на МВР. "За" гласуваха 90 народни представители, 7 бяха "против" и 46 се въздържаха,съобщава Нова.

С измененията се дава възможност работното време по еднодневните трудови договори да е осем или четири часа. Целта е да се осигури гъвкавост при прилагането на трудовите договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа, се посочва в мотивите. Така ще може коректно да се изчисляват дължимите възнаграждения и осигурителни вноски по договора, което ще отговаря на реално отработено време и положен труд, отбелязват вносителите.

Законопроектът предвижда и допустимост по изключение за полагане на извънреден труд от служители на МВР, чийто статут е уреден в Кодекса на труда и Закона за държавния служител. С разпоредбите на специалния Закон за МВР се регламентират условията и реда за полагане на извънреден труд само по отношение на държавните служители, каквито са полицейските органи и органите по пожарна безопасност и защита на населението. За останалите служители се прилага Кодекса на труда, който допуска полагането на извънреден труд само по изключение и при изчерпателно изброени хипотези. 

Георги Гьоков /"БСП за България"/ коментира, че частта от КТ за еднодневните трудови договори не се нуждае от поправки, а от отмяна. По думите му с тези изменение нищо не се решава и нищо не се облекчава. 

Светлана Ангелова /ГЕРБ/ обясни, че законопроектът е внесен по настояване на земеделските стопани и служителите на МВР. Първата част дава възможност работниците да работят на ежедневни трудови договори не само на 8 часа, но и на 4 часа, заради спецификата на земеделската дейност, посочи тя и даде пример с розобера. 

Хасан Адемов /ДПС/ коментира, че розоберът и беритбата на лавандула ще приключат преди промените в закона и в съответната наредба да станат факт. По думите му този проект няма да свърши никаква работа. Относно втората част от измененията, Адемов попита дали с тях не се създава ново противоречие и нов конфликт между служителите в едно и също ведомство. 
Красимир Янков от левицата посочи, че допустимият извънреден труд на служителите на МВР, чийто статут е уреден по Кодекса на труда, ще е 150 часа годишно, а на тези по специалния закон - по 280 часа годишно. Нали работят в екип, попита риторично той. Не чувате исканията на служителите на МВР за по-високо заплащане и уважение, а фалшиво декларирате, че сте чули необходимостта от регламентиране на положения извънреден труд, обърна се той към управляващите.

Данаил Кирилов /ГЕРБ/ обясни, че тези промени са категорично в полза на работника и служителя и синдикатите са "за" тях. По-добре да имаш договор за четири часа, отколкото да нямаш никакъв, по-добре да имаш някакви осигурителни права, отколкото да нямаш никакви, коментира той. Според него единственото, което трябва да се прецизира, е да не може да се злоупотребява с еднодневните трудови договори.

Павел Шопов /"Обединени патриоти"/ отбеляза, че на комисия се работи конструктивно, измененията се подкрепят, а в пленарна зала "се търси под вола теле" и се говори опозиционно.