/КРОСС/ Застой и дори влошаване при защитата на правата на човека в България. Това се казва в годишния доклад на Българския хелзинкски комитет. Стряскащи са данните за насилието над жени. През 2017-та има постановени 29 осъдителни присъди за умишлени убийства на жени. Извършителите са основно мъже. В почти 40 % от случаите, жените са системно малтретирани, преди фаталния край.
Още по-стряскащо е, че в много от случаите жените са търсили помощ. Подавали са сигнали в полиция и прокуратура, но без резултат.
„Българската държава не упражнява адекватен контрол върху тези насилия. Тя няма и институции, например Истанбулската конвенция, която да защитава жените по адекватен начин и закона за защита от домашното насилие също има сериозен проблем с неговото прилагане", каза председателят на БХК Красимир Кънев.
„За съжаление жертвите на убийства нямат своя глас. Дори по делата, много по-често четем версиите на извършителя и въпреки това по разкази на близки се споделя за система от насилие, която не е била прекъсната нито чрез интервенция на власите, нито самите жертви са успели ефективно да се защитят", заяви Диляна Ангелова, също от БХК.