Манол Генов: Външно министерство ще следи общините като ''Големия брат''
Секция: Коментари
03 Май 2018 14:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Манол Генов: Външно министерство  ще следи общините като ''Големия брат''

/КРОСС/ С безпрецедентно искане министър Захариева  съгласува   международното сътрудничество  по места.

Манол Генов, народен представител, БСП

Помните ли израза „Големият брат те наблюдава?” Той, макар и зловещ, е знаков в култовия роман „1984” на Джордж Оруел. Големият брат е тайственият диктатор в страховитата тоталитарна държава Океания, където Партията налага безпощадна преса върху всички хора с цел своите интереси.

И сега в Уикипедия може да се прочете пояснението как в „1984”  „ всеки в  обществото  е под пълно наблюдение от властта, на хората непрекъснато им се напомня това с фразата "Големия брат те наблюдава", това е в основата на държавната пропагандна машина. Думата на Големия брат е безпрекословен закон за всички. Уважението и възхищението от него са задължителни за всекиго.”

Желаещи да изпълнят и днес, и тук, ролята на Големия брат никак не са дефицит. Последният мераклия изненадващо се появи откъм Министерството на външните работи на страната ни. С подписа на вицепремиер Екатерина Захариева до Националното сдружение на общините в Република България е изпратено писмо с дата 05.04.2018 година. Впрочем, няма как да е търсена конфиденциалност на съдържанието му, след като чисто процедурно  това писмо следвало да стигне до всички областни управители и през тях до всички кметове на български общини.

А като се има предвид, че най-често кметовете уведомяват Общинските съвети за подобна кореспонденция, ясно е, че и стотици общински съветници също ще бъдат посветени в проблема на министерското разпореждане. Е, всички вече са посветени.

 В качеството си на министър на външните работи г-жа Захариева моли областните управители да уведомят кметовете как оттук-насетне всички инициативи на местното самоуправление с международно участие, както и подписването на двустранни документи, поставянето на паметни плочи и паметници, побратимяване с чуждестранни градове и други подобни прояви трябва да бъдат съгласувани писмено с политическия кабинет на министерството на външните работи на Р България. До момента областните управители чинно са изпълнили ангажимента си и да препратили депешата до всички кметове.

Нормално или не, но е факт, че във въпросното министерско писмо-разпореждане няма и грам мотив защо се прави това, срещу какво се обезопасяваме и на какво основание се налага така императивно мярката.

Ако в зреещия абсурд на тази ситуация има нещо светло, то това е адекватната и доста навременна реакция на Националното сдружение на общините в Р България. В прилично експедитивен срок от Сдружението отговарят на г-жа Захариева. За реакциите си Сдружението напълно коректно писмено уведомява и председателите на Общинските съвети и кметовете на общините.

Едва ли е било нужно да се търсят дълго аргументи, за да се заяви ясно на министър Захариева как въпросното й разпореждане-инициатива е лишено от законово основание. Извън съмнение е, че липсва законов мотив едно министерство „в движение” да налага императивно нов съгласувателен режим на българските общини, още повече с политическия кабинет на външния министър. Недоумението става още по-окръглено, като се има предвид периодичното повтаряне от страна на правителството на ПП ГЕРБ как се работи по програмата  за намаляване административната тежест и дори отпадане на съгласувателни и регистрационни режими за общините.

Тепърва ли външното ни министерство има нужда от припомняне  на „а,б-то” за българските общини като конституционни правомощия и  инициативи за  международно сътрудничество?

Тепърва ли експерти и министри трябва да си опресняват факта как българският парламент е ратифицирал още през 1995 година Европейската харта за местно самоуправление на Съвета на Европа, чийто клаузи изрично дават право на местните общности да си сътрудничат с общности от други държави?

 Тепърва ли ще се преговаря подготвеността на експерти и управленци по Закона за местно самоуправление и местна администрация? Защото именно в него са заложени и никак не са отпаднали правата и възможностите на гражданите  и избраните от тях органи да решават самостоятелно всички въпроси от местно значение. Именно в този закон ясно и категорично се урежда законовия ред за сътрудничество на общините, в т.ч. и международно. И че това се решава единствено от общинските съвети. 

Българските общини заслужават да имат полагащото им се самочувствие в този смисъл, разбира се, в същия размер си носят и отговорността за решенията и политиките си. Но няма никаква причина един външен министър да се опитва едва ли не да ревизира или  предварително да контролира международните контакти на една община. Не само, че това е незаконно, но е и откровено лишено поне от смислено обяснение какво се опитва държавата да обезопаси с такава мярка.

Апропо, сътворилите и подписали такова разпореждане, още повече, когато са от Министерството на външните работи, задължително би трябвало да имат предвид, че подобна претенция ще има и международен резонанс. Защото това недоразумение все ще се разбере по някакъв начин от чуждестранни партньори или просто побратими от една или няколко общини в една или няколко държави.

 Какво ли се е криело зад страховете на нашето Външно можем само да гадаем. Докато не го разберем, сме свободни да разсъждаваме. Някъде вероятно може да бъде обобщена информация с колко побратими се е обзавела през годините всяка една българска община. И не от последните 10-20 , а от поне половин век насам. Защото това е традиция, регистрират се културен , спортен, бизнес обмени, пътуват деца и младежи, творци, почитат се взаимни празници.

Вероятно част от държавите, от които са някои от побратимите, през годините са променяли политическа ориентация и дори са  наранявали част от общите ценности. Ако някъде се появят индикации за напрежение или рискове за националната или гражданска сигурност, за това си има служби и е ясно, че те работят. Но това по никакъв начин до момента не е наранявало международни контакти или общински побратимявания, културен или друг обмен, още по-малко на местните общности.

Спомняте ли си преди години как като истинска канонада Република Турция едностранно замрази или прекрати побратимени отношения с български общини? Направиха го писмено и с обяснения, които се разминаваха доста с реалността. Като например, че в местните управи на нарочените български общини имало участие  на партия, а  Южната ни съседка не желаела да работи с нейните представители. Създаде се напрежение, но повече бе недоразумението. Тогава и двете държави повишиха нивото на мерките си за сигурност и намериха дискретни начини службите да проверяват кой какъв е като част от побратимените делегации, когато си гостуваха  по поводи и празници. Но то това не пострадаха отношенията на общините.

Впрочем как ли си представя външно министерство непрекъснатите съгласувания, ако, макар и незаконни, общините кандисат да се съобразяват с тях? И на какво ли основание външно министерство ще реши да оспори или одобри, примерно, решение на общинските съветници  да издигнат паметник на достоен и с принос чуждестранен гражданин, с чието родно място са установени партньорски връзки и обмен? Ще ревизира аргументите на решението на Общинския съвет ли? Ще прослушва на запис ? И накрая ще отсича с финален печат: това „да”, това- „не”.

Нека не се забравя, че българските общини, Съветите и общинските администрации прекрасно знаят, че носят законови отговорности, ако с действията и решенията си застрашат националната сигурност или пък рискуват дипломатически и международен конфуз. И до момента има не малко регламенти, през които това може и трябва да се проследява.

Иначе не ми се мисли дали  политическият  кабинет на Министерството на външните работи е готов как ще реагира на новата си мярка спрямо утвърдени международни форуми и институции между общини. Включително и такива, базирани в София. Защото едно такова е Бюрото за международни връзки на община Виена, Ойроком –ПР София.  Вече повече от двадесет години въпросното дружество в рамките на Виенския холдинг поддържа международните връзки на община Виена с поредица европейски градове.

В официалния сайт на Бюрото пише „В нашето време на глобализация и съвременни комуникационни технологии регионите си сътрудничат все по-активно, а международните връзки придобиват още по-голямо значение. Поради това общинската администрация на Виена се стреми към тясно сътрудничество с градовете-партньори в областите градоустройство, строителство на социални жилища, енергоснабдяване и ефективно използване на енергията, водоснабдяване, градски транспорт, образование и култура, както и при изработването на стратегии за развитието на „интелигентния град“. Сътрудничеството трябва също така да предостави възможност на градовете, да се обединяват и заедно да защитават интересите си.”

Силно се надявам подобни сдружения и точки за координиране на поредица от побратимени градове да има и на други места из страната, и на други нива- на средни и малки общини. Още повече, че български общини работят и по трансгранични проекти, по линия на културен обмен с балкански държави.  И вероятно оттук-насетне ще падне едно писане, съгласуване, обяснения и разрешения от Външно дали и  с коя побратимена общината ще може да се сближават общините и с какви точно инициативи? Или Големият брат в лицето на българския външен министър ще следи всичко директно?

Извън абсурдността на тази приумица, обиждането на общините е директно. Но пък си струва да се замислим и върху въпроса : Ами само общините ли ще държи изкъсо  Външно на тема международни контакти?. Ами държавните администрации, ами българския парламент? Ами неправителствения сектор? Или някой по презумпция е решил, че общините имат по-малко конституционни права или капацитет за носене на отговорност.  Усещате ли, че работата върви към пълен абсурд? Усещате,  нали?

Само Големият брат не го е усетил още. Дано да го направи скоро. И да признае гафа си. Иначе ще се изложим, този път наистина пред чужденците. Или пък за пореден път.