МРРБ одобри над 9,5 млн.лв. за модернизация на градския транспорт в Перник, осигурени от ОПРР 2014-2020
Секция: ИКОНОМИКА
04 Май 2018 10:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МРРБ одобри над 9,5 млн.лв. за модернизация на градския транспорт в Перник, осигурени от ОПРР 2014-2020

/КРОСС/ Доставят 15 нови автобуса на природен газ, монтират умни информационни табла по спирките.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпуска над 9,5 млн.лв. на община Перник чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. за модернизация на градския транспорт. Управляващият орган на ОПРР одобри инвестиционната програма на общината по приоритетна ос 1 на програмата за „Интегриран градски транспорт на град Перник”.  Общият размер на проекта е 9 524 495,00 лв., от които стойността на безвъзмездната финансова помощ, която се предоставя от европейската програмата е  6 556 680,00 лв.

Целта на проекта за интегриран градски транспорт е подобряване на жизнените и екологични условия в града, създаване на по-ефективен, бърз и екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия, намаляване на отрицателното влияние върху околната среда чрез поддържане на градска транспортна система от екологични превозни средства.

В рамките на проекта се предвижда закупуване на 15 броя нови автобуса с двигатели на природен газ, както и проектиране и изграждане на нова газозарядна станция в бившето тролейбусно депо и ремонт на сградите в депото, въвеждане на електронни информационни табла на спирките на обществения градски транспорт, система за контрол на обществения транспорт и електронна система за таксуване на пътниците.

Реализацията на проекта ще доведе до подобряване качеството на транспортното обслужване в гр. Перник, по-добър комфорт на пътниците, осигуряване на социално включване и равен достъп на групите в неравностойно положение.

С повишаване на надеждността и скоростта на придвижване на градския транспорт се цели той да бъде качествена алтернатива на личните моторни превозни средства, а намаляването на трафика, от своя страна, ще доведе до по-ниски нива на праховите емисии от транспортната дейност и емисиите от двигателите с вътрешно горене, с цел постигане на установените норми за вредни вещества съгласно Закона за опазване на околната среда.