/КРОСС/ Депутатите от временната парламентарна комисия за продажбата на българските активи на ЧЕЗ трябва да приемат доклада за работата си и да излязат с конкретни предложения към различните институции.
Първата препоръка, която ще отправят те след разглеждането на казуса ЧЕЗ, е към правителството, посочи председателят на комисията Жельо Бойчев.
„Министерският съвет да преразгледа едно постановление, в което са стратегическите обекти за Националната сигурност с оглед включване на определени активи от електроразпределителното дружество. Това са подстанции, далекопроводи, диспечерски центрове, които гарантират електроенергия и сигурност на доставките на населението“, каза депутатът от БСП.
Предлага се и да бъде направен анализ на работата на специалните служби. „Това, което получим като информация, не мога да кажа, че задоволява комисията, пък и искаме на база на този случай да бъде разгледано тяхното поведение“ , обясни той.
Препоръка има и към енергийния министър – „да предложи критериите, на база на които новите правомощия на регулатора трябва да бъдат прилагани. с последната поправка на Закона за енергетиката дава права на регулатора да дава съгласие с разпореждане на дялове на 20 процента“, каза Жельо Бойчев.
Неприемлив за депутатите е отказът на банките да дадат конкретна информация.
„По естество отказът от предоставяне на информация за финансирането не дава възможност да прецениш кой е крайният собственик на активите, т.е. не си наясно кой купува. Може да се окаже, че има скрит собственик“, добави председателят на временната комисия за ЧЕЗ.