/КРОСС/ Китай изстреля успешно спътника за връзка с лунната мисия "Чанъе-4" с ракета-носител "Чанчжън-4С", съобщи агенция "Синхуа".
Слънчевите панели и антени на апарата се разгърнаха успешно, след като застана на преходна орбита с перигей 200 км и апогей 400 км. Спътникът ще осъществява връзката с лунния роувър "Чанъе-4", който трябва да се прилуни на обратната страна на Луната. Спътникът ще бъде позициониран в точката на гравитационно равновесие на Земята и Луната L2, която е една от точките на Лагранж. Това е на разстояние около 455 000 км от земната повърхност.
Той ще е първият комуникационен спътник, който ще работи оттам. На него е инсталиран нискочестотен детектор, разработен съвместно с Холандия, чието предназначение е да улавя сигнали "които носят информация за времето няколкостотин милиона години след Големия взрив, когато облаците водород са образували първите звезди във Вселената", тъй като земната атмосфера блокира тези честоти, съобщи сайтът "Спейс".
Лунната мисия "Чанъе-4" със спускаемия й модул е един от най-амбициозните космически проекти за тази година. В състава й ще влязат автоматична лунна станция и вседеход, който ще бъде използван за геоложки изследвания. Досега космически апарат не е кацал на обратната страна на Луната и данните за нея са сравнително малко.