/КРОСС/Не е имало задача да се постигне договорка с България по газовите въпроси на преговорите между президентите на България и Русия, Румен Радев и Владимир Путин, заяви прессекретарят на руския държавен глава Дмитрий Песков, съобщава Teknoblog.
„Вчера нямаше задача да се постигне договорка по газовите въпроси. Никой не се е и опитвал. Вчера президентите сами разказаха за какво са говорили", като отбелязаха ,че София има интерес да участва в големи международни енергийни проекти за доставка на "синьо гориво" в България и други европейски страни.
Това е отделна тема, която изисква гаранции от българската страна и така нататък. Вие знаете, че съществуват проекти, които в момента са в стадий на реализация.
Българската страна проявява определен интерес, но никакви конкретни разговори по този въпрос не са водени и не можеха да бъдат водени, такава задача не е поставяна", отбеляза говорителят на руския президент.
По-рано тази седмица, някои медии съобщиха, че българския президент Радев, се среща с руския премиер Дмитрий Медведев за да изрази надежда, че Русия ще преразгледа настоящата концепция за доставките на газ за Европа и ще намери възможност за преки доставки на газ от Русия през Черно море до България.
България отново настоява, че се нуждае от пряк газопровод от Русия, подобен на проекта "Южен поток", каза Радев. Според него, такъв маршрут за доставка на руски газ ще отговори на нуждата от енергийна стабилност не само за българия, но и за целия Европейски съюз.
"Ние наричаме това" български поток ". Този подход е продиктуван от здравия разум и изискванията за енергийна сигурност и ефективност ", подчерта той в неотдавнашно интервю за " Комерсант ", като отбеляза, че българската територия е най-логичният начин да се доставя" синьо гориво "на страните от Югоизточна и Централна Европа.
Българският президент говори и за предимството на страната си като газоразпределителна централа: България, както отбеляза, има добре развита система за транспортиране на газ, която свързва страната с Централна Европа.
Според Радев идеята за "Българския поток" не е просто разговор, а точно обратното дори за предварителното проучване е отпуснато финансиране от Европейския фонд на стойност 920 хил. Евро.