/КРОСС/ Новата регулация за личните данни се опитва да вкара ЕС и правата на гражданите в XXI век. Вече не сме в аналоговия XX век, а в дигиталния XXI век. Това каза ИТ специалистът Константин Веселинов в предаването „Тази събота” по bTV.
„Личните ни данни в момента се разхвърлят насам-натам, никой не знае кой за какво ги употребява, какво може да произтече от това. Затова тази регулация се опитва да въведе правила за ползването им – кой и как ги съхранява, как и защо ги събира”, разясни той.
„Сега, когато някой ви каже: „Моля, регистрирайте се и дайте своите данни”, можете да попитате защо тези данни се събират”, каза още експертът.
Глобите са нарушаването на този регламент са доста „солени” – до 4% от общия оборот на организацията, или до 20 млн. евро.
Физическите лица имат право на достъп до личните си данни, да поправят грешки в личните си данни и да изтриват личните си данни – правото „да бъдат забравени”.
„По принцип тази регулация е тръгнала от там да отрегулира взаимоотношенията си с големите мастодонти като „Фейсбук” и „Гугъл”. Защото в един момент те пазят за нас определена информация, а ние не знаехме какво пазят и за какво я ползват”, посочи Веселинов. „Хората могат да изискат „да бъдат забравени”, но само ако законът не изисква някой да им пази данните”, допълни ИТ специалистът.
„Регулацията изисква, колкото лесно даваме съгласие, толкова лесно и „да бъдем забравени”, отбеляза той.