/КРОСС/ 38 ст. за минута международен разговор в ЕС
В. 24 часа
38 ст. на минута таван за международните разговори в ЕС. Това са приели Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз в сряда, съобщиха от офиса на еврокомисаря Мария Габриел. Цената важи и за текстовите съобщения. Таванът, който се очаква да влезе в сила най-късно от юни 2019 г., е част от регламент, който ще се приеме с новия Кодекс за електронните комуникации.
Проверка на ОЛАФ откри нарушения в две митници
В. 24 часа
На два български митнически пункта са въвеждани подправени данни за стоки, установила проверка на ОЛАФ. Те са описани в доклада за 2017 г. на службата за разследвания. Проверка установила, че товарите не са минавали изобщо през пунктовете на посочените дати и часове в документите. Измамата станала с компютърни вируси.
Пълен хаос цари с имотните декларации на 130 000 чиновници
В. Сега
От един месец държавните служители не могат да си вършат работата, защото се борят с попълването на обемисти документи, разказаха засегнати. Под страх от глоба от 300 до 1000 лв. всички служители в държавната администрация - до най-дребния чиновник, включително полицаи и военни, назначени като държавни служители, се оказаха задължени да подават имотни декларации всяка година. Това задължение им се стовари от новия антикорупционен закон, като крайният срок изтича в петък, 8 юни. Засегнати са около 130 хил. души по данни на бивш ръководен кадър в новата мегакомисия.
МВР "хвана" беглеца Пелов, но мъртъв
В. Сега
Издирваният от два месеца беглец от Софийския затвор Владимир Пелов бе открит от МВР едва след като беше убит. Той избяга заедно с Радослав Колев в началото на април посред бял ден, като само чистачката се опита да ги спре. Досегашното му неуспешно издирване бе обяснено от полицейски шефове с комични аргументи - бил неузнаваем, защото си пуснал брада и ходел с шапка и качулка. Това обаче се разбрало едва снощи.
МВР от месец имало оперативна информация къде се намира Пелов, но въпреки това не успяло да го открие. Били проверени множество сигнали, но без резултат. Избягалият затворник се измъквал 4-5 пъти, обясни и премиерът Бойко Борисов. Рецидивистът, осъден за въоръжен грабеж и опит за отвличане на полицаи, бе застрелян от свой познат в родния му Ботевград във вторник късно вечерта. Според МВР Пелов и Марио Панчев - Дебелия са се скарали за пари, извадили са пистолети и са започнали да се стрелят.
Седмокласниците са по-добре по математика, но по-зле по български
В. Сега
Резултатите на седмокласниците по математика продължават да се подобряват след катастрофалния срив през 2016 г., но по литература не само няма напредък, а даже леко влошаване, което от просветното министерство се възприема като задържане на миналогодишното ниво. Все пак 30% от децата са под оценка "добър" по литература, а по математика делът на слабите и средните оценки е 43 на сто. Отличните оценки по български език и литература са наполовина по-малко, отколкото през 2017 г., но по математика са се увеличили значително.
При двойките по литература има слаб ръст, а при математиката има намаление след рекордните 17 983 двойки през 2016 г. Това показват данните от тазгодишното национално външно оценяване след седми клас, представени вчера от МОН. Тази година на първия модул по български, който е задължителен, децата са изкарали средно 32.6 точки (от 65) при 34.67 година по-рано.
Променят изпита след седми клас
В. Стандарт
Министерството на образованието и науката обмисля промени в националното външно оценяване след седми клас, с което се влиза в гимназия. Те ще влязат в сила още от следващата година. Причината е, че тогава децата, които в пети клас започнаха да учат по новите учебни програми, вече ще бъдат седмокласници.
В момента промените са само идеи, които ще бъдат обсъдени тепърва с учителите. Те ще бъдат оповестени преди 15 септември, разказа Красимира Александрова, експерт от МОН. Някои от основните предложения са свързани с това сегашният трансформиращ преразказ, който пишат хлапетата, да се редува през година със сбит.