Борисов: Имаме нулев миграционен натиск, споразуменията ни с Турция работят перфектно
Секция: ПОЛИТИКА
08 Юни 2018 11:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борисов: Имаме нулев миграционен натиск, споразуменията ни с Турция работят перфектно

/КРОСС/ Премиерът Бойко Борисов определи започналата среща на високо равнище за бъдещата кохезионна политика на ЕС като най-важната среща от програмата на Българското председателство. Една от темите за решаване е нелегалната миграция, подчерта той при откриването:

„Продължавам да считам, че каквото и да свършим в кохезията или общата европейска отбрана, вие видяхте, че през миналите 1-2 години дори политическата тема за избори… първата е миграцията и какво ще правим с нея. Дори една от най-подредените държави в света – Германия, заради тази тема 6 месеца буксува, докато си направят правителство“.

Премиерът Бойко Борисов даде висока оценка на функционирането на миграционното споразумение с Турция и изрази тревога от новината за денонсирането на договора за реадмисия между Турция и Гърция.

„Вчера денонсирането – поне това, което на този етап знам, между Турция и Гърция за връщането на мигранти, е много тревожен факт в тази посока. В това отношение България не само стриктно си спази ангажиментите като външна шенгенска граница на ЕС, но мога да кажа, че ние имаме нулев миграционен натиск и нашите споразумения с Турция работят перфектно. Когато си говорихме с Юнкер, казах му – „Кацни във Вашингтон и кажи, че си си забравил личната карта или паспорта, да видиш дали ще те пуснат. Гарантирам, че няма да го пуснат“.

При откриването на конференцията на високо ниво в София, посветена на кохезионната политика, Борисов обвързва бъдещата многогодишна финансова рамка на Евросъюза със заделянето на евросредства за овладяване на бъдещи миграционни кризи.

Борисов добави, че България продължава да полага усилия за намиране на консенсус по спорния Дъблински регламент в посока реформа на европейската система за предоставяне на убежище.