Ръководството на EVN България запозна институциите в Бургас с подготовката си за активния летен сезон по Южното Черноморие
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Юни 2018 16:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ръководството на EVN България запозна институциите в Бургас с подготовката си за активния летен сезон по Южното Черноморие

/КРОСС/ Инвестиционната програма на компанията само за област Бургас през 2018 г. включва нови 105 км електропроводи и 65 трафопоста за общо 31,1 млн. лв.

В навечерието на активния летен сезон по Черноморието ръководството на EVN България запозна кмета на община Бургас Димитър Николов и областния управител Вълчо Чолаков с подготовката на компанията да посрещне повишеното натоварване на разпределителната мрежа в региона през лятото. От страна на EVN България в проведените днес срещи участваха Робърт Дик, председател на съвета на директорите на EVN България, Калина Трифонова, заместник-председател на съвета на директорите и Костадин Величков, изпълнителен член на ръководството на оператора на разпределителната мрежа “Електроразпределение Юг“, част от групата на EVN България. Инвестиционната и ремонтна програма на компанията само за област Бургас през 2018 г. включва нови 105 км електропроводи средно и ниско напрежение и 65 трафопоста за общо 31,1 млн. лв.

Южното Черноморие, което се обслужва от EVN, традиционно бележи рязък ръст в потреблението през лятото с оглед на туристическата заетост и множеството нови присъединявания през последните години и развитието на курортни селища и комплекси. Това изисква прецизно планиране на необходимата мощност, както от страна на самите ползватели на мрежата съобразно техните инвестиционни намерение, така и от страна на компанията. За сигурността на мрежата в региона от важно значение е и подсигуряването на капацитет в подстанциите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), които захранват региона и мрежата на “Електроразпределение Юг“ с електроенергия. За целта диспечерските центрове на двете мрежови компании работят в тясна координация за оптималното разпределение на натовареността на мрежата, така че да се избягват върхови натоварвания.

 

Основна предпоставка за върхово натоварване на отделни електропроводи са сутрешните и вечерни часове на деня, главно през почивните дни, когато хиляди електроуреди (в ресторанти, увеселителни заведения, магазини, атракциони, домове и др.) се включват по едно и също време. Затова рационалното и ефективно използване на мрежата от страна на клиентите има съществено значение за нейната сигурност.

Освен с ЕСО „Електроразпределение Юг“ е в контакт и с другите две разпределителни дружества при необходимост от допълнително взаимодействие. За да намали риска от претоварване на мрежата “Електроразпределение Юг“ извърши конкретни действия през последните месеци. Те включват изграждане на нови електропроводи средно и ниско напрежение, трафопостове, повишаване сигурността на захранването и намаляване на технологичните загуби.

Акцентите на предприетите мерки включваха:

-       Инспектиране преди летния сезон на трафопостове, възлови станции и електропроводи средно и ниско напрежение

-       Заснемане с термовизионна камера на съоръжения и трафопостове за по-конкретна диагностика на състоянието

-       Полагане на нови подземни кабелни линии на мястото на въздушни проводници

-       Преразпределение на енергийни товари с цел равномерно натоварване на съоръженията.

-       Подсигуряване на аварийни екипи, материали и техника, които да реагират при необходимост. Дружеството има готовност за включване на допълнителни екипи при необходимост.

-       Ежедневен мониторинг на натоварването на електропроводи „средно“ напрежение и  актуализиране на оперативни схеми

-       В „Електроразпределение Юг“ функционират денонощно два диспечерски центъра за управление на мрежата, както и две мобилни подстанции – в гр. Каблешково и в с. Приселци (до Обзор), които осигуряват необходимостта от повишено захранване