/КРОСС/ Състезанието за най-бързите и мощни суперкомпютри от години се води най-вече между САЩ и Китай. От известно време Китай държи лидерството, като най-мощният суперкомпютър на САЩ беше едва пети в класацията. Сега това се променя с новия американски суперкомпютър Summit, който се изстреля на първата позиция, съобщава БиБиСи.
Summit може да извършва 200 000 трилиона изчисления в секунда, което означава 200 петафлопа. Това е над двойно повече спрямо досегашния лидер - китайския суперкомпютър Sunway TaihuLight. Той достига "едва" 93 петафлопа.
Summit се намира в Националната лаборатория "Оук Ридж" в щата Тенеси. Той е разработен от IBM и Nvidia и ще се използва за изчисления на данни от телескопи, анализи на научни проучвания, включително лечение на рак, биология и астрофизика.
Суперкомпютърът има 4608 сървъра и над 10 петабайта системна памет. Той работи официално от 8-ми юни т.г., но реално се използва още по време на самото му изграждане. През това време е анализирал данни от генетично проучване. "Буквално машината едновременно работеше и беше сглобявана. Представете си да управлявате състезателна кола и през това време да ѝ се сменят гумите", коментира директорът на лабораторията Томас Закрия.
Суперкомпютърът е първият от няколко години, който измества китайските машини от челото. Последната класация на топ 500 суперкомпютъра в света беше публикувана миналата година. Тогава Китай разполагаше с 202 машини в класацията, а САЩ - със 143.
Summit има не само значение за технологиите и науката. Американските власти го използват и като символ. "Много е важно да покажем на света, че Америка е обратно в играта и то по сериозен начин... Това е състезание и е важно, кой ще е първи", коментира американският секретар по енергетика Рик Пери. Той допълва, че Summit може да обработи за един час данни, които нормален домашен компютър би изчислявал 30 години.