САЩ създадоха новия най-бърз суперкомпютър в света
Секция: Технологии
12 Юни 2018 23:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
САЩ създадоха новия най-бърз суперкомпютър в света

/КРОСС/ Състезанието за най-бързите и мощни суперкомпютри от години се води най-вече между САЩ и Китай. От известно време Китай държи лидерството, като най-мощният суперкомпютър на САЩ беше едва пети в класацията. Сега това се променя с новия американски суперкомпютър Summit, който се изстреля на първата позиция, съобщава БиБиСи.

Summit може да извършва 200 000 трилиона изчисления в секунда, което означава 200 петафлопа. Това е над двойно повече спрямо досегашния лидер - китайския суперкомпютър Sunway TaihuLight. Той достига "едва" 93 петафлопа.

Summit се намира в Националната лаборатория "Оук Ридж" в щата Тенеси. Той е разработен от IBM и Nvidia и ще се използва за изчисления на данни от телескопи, анализи на научни проучвания, включително лечение на рак, биология и астрофизика.
Суперкомпютърът има 4608 сървъра и над 10 петабайта системна памет. Той работи официално от 8-ми юни т.г., но реално се използва още по време на самото му изграждане. През това време е анализирал данни от генетично проучване. "Буквално машината едновременно работеше и беше сглобявана. Представете си да управлявате състезателна кола и през това време да ѝ се сменят гумите", коментира директорът на лабораторията Томас Закрия.

Суперкомпютърът е първият от няколко години, който измества китайските машини от челото. Последната класация на топ 500 суперкомпютъра в света беше публикувана миналата година. Тогава Китай разполагаше с 202 машини в класацията, а САЩ - със 143.

Summit има не само значение за технологиите и науката. Американските власти го използват и като символ. "Много е важно да покажем на света, че Америка е обратно в играта и то по сериозен начин... Това е състезание и е важно, кой ще е първи", коментира американският секретар по енергетика Рик Пери. Той допълва, че Summit може да обработи за един час данни, които нормален домашен компютър би изчислявал 30 години.