/КРОСС/ "Само в женския затвор в Сливен няма мобилни телефони". Това каза в интервю за предаването „Събуди се" по НОВА телевизия бившият зам.-министър на правосъдието Димитър Бонгалов , по повод дискусията, достатъчно добре ли се охраняват нашите затвори.
"Имаше телефони дори в затвора от открит тип в Смолян, където няма дори покритие. От външен обект, човекът си беше забравил телефона и си го беше занесъл в общежитието", изтъкна той.
Бонгалов коментира, че опасност за обществото представляват бегълците от затворите от закрит тип. По думите му, ако престъпникът е настанен в общежитие от открит тип, това означава, че социалният работник е дал оценка, че този човек вече не би повторил престъплението си.
В същото време той призна, че няма обективен критерий, с който да бъде оценена работата на самия социален работник. "Методиката за оценка на риска е много неясна. И аз не мога да разбера как преценяват социалните работници. Не мога да разбера тази методика. Условно социалният работник е „Господ" в затвора.
Той може повече, отколкото началника на затвора. При тези критерии, които не са обективни, социалният работник може да прави, каквото си иска. Има няколко такива случая", разкри той. Бившият зам.-министър Димитър Бонгалов изтъкна, че вече трета година страната няма електронен надзор за хората с пробация: "При предходния екип на правосъдието, този на министър Захариева, имаше един случай с видеоклип от Белене.
Паникьоса се и българското, и професионалното ръководство. Насочи парите за електронния надзор към Белене.
Оправихме един затвор, да няма телефонни разговори, но съсипахме електронния надзор на пробацията в цяла България. Вече трета година ние нямаме електронен надзор. В момента има направена обществена поръчка. Говорим за 200-250 гривни, които няма да бъдат достатъчни".