/КРОСС/ Дигиталната седмица в София е едно от най-важните събития, които съпътстват Българското председателство на Съвета на Европейския съюз и повод за равносметка за свършеното през последните шест месеца. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски на съвместна пресконференция с комисаря по цифрова икономика и общество Мария Габриел по време на най-значимото ИТ събитие за Европейския съюз - Цифрова асамблея София, 2018. В откриването участваха още вицепрезидентът на Европейския парламент Евелин Гебхарт, министър-председателят Бойко Борисов, кметът на София Йорданка Фандъкова, министърът на правосъдието Цецка Цачева.
„За нашата страна е чест да бъде домакин на този престижен форум, където се създават основите на европейското цифрово бъдеще“, заяви министър Московски пред повече от 1200 участници от България и останалите държави от ЕС. Той обяви тематичните акценти на двудневното събитие в София - социалните и икономически ползи от цифровата трансформация; цифровата революция в здравеопазването и социалните грижи, както и общото европейско пространство за данни.
Министър Ивайло Московски припомни, че Българското председателство положи големи усилия за приобщаването на страните от Западните Балкани към европейската цифрова икономика. В рамките на асамблеята бе представен и Цифровият дневен ред за региона. „С него очертаваме пътната карта за по-ниски цени на роуминг услугите, за инвестиции във високоскоростен интернет и иновативни услуги“, каза министърът.
По думите му, Цифровата асамблея като едно от финалните събития на Първото българско председателство на ЕС, е мястото да бъде отбелязано постигнатото през последните шест месеца в областта на телекомуникациите и цифровите технологии. Той добави, че основното постижение е, че единният цифров пазар, който има 500 милиона потенциални участници, вече има ясни очертания и правила.
Ивайло Московски припомни, че са финализирани изключително сложни въпроси и са придвижени напред законодателните предложения на Комисията в няколко направления. „Постигнахме политическо споразумение по най-важния законодателен акт за развитието на сектора в Европа – Кодекса на електронните съобщения. Той улеснява изграждането на широколентови мрежи с много висок капацитет. Същевременно, продължава да се гарантира конкуренцията на пазара, оперативната съвместимост и разнообразието на услуги с високо качество“, каза министърът.
През втория ден от Цифровата асамблея, 26 юни, България, Сърбия и Гърция ще подпишат писмо за намерение за сътрудничество в областта на свързаното и автоматизираното шофиране. Церемонията ще се състои от 11:00 ч в зала 1 на НДК и е открита за представителите на медиите, които вече са акредитирани за събитието.