/КРОСС/ България ще плати 5,9 млн. лв. на Световната банка, за да изготви методика за тарифите на тол системата, която ще важи за камионите. Това стана ясно на заседание на бюджетната комисия в парламента.
"Тарифирането ще бъде изготвено по методика на ЕК, като в момента има разработени сценарии от 12 до 20 ст. за изминат километър, като в момента се работи по тях", каза Антон Антонов, ръководител на екипа за изпълнение на тол системата в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Предвижда се тол системата да обхване 11 000 км.
Изграждането на тол системата в страната ще струва около 200 милиона лева. Очакваният годишен приход е около 1 млрд. лв. Тол системата няма да бъде за цялата републиканска пътна мрежа, а за не повече от 50-55 процента от нея. Магистралите и първо и второкласните пътища трябва да бъдат обхванати на 100 процента от тол системата.
От 2019 г. ще може да купим винетка през телефона. Настоящите винетки ще бъдат заменени с електронни. Те ще се купуват срещу посочване на регистрационния номер на автомобила, както и досега, но ще отпадне нуждата да се поставя лепенка върху предното стъкло на колата.
Винетка ще може да се купи и от 500 терминала за самообслужване в страната, както и в пунктовете на големите вериги бензиностанции.
С въвеждането на електронните винетки ще може и да се следи дистанционно дали автомобилът се движи без платена такса по първокласните пътища и магистралите. Догодина промяна в цените на винетките няма да има.