Борисов недоволен – ЕС зарязал експертните становища по мигрантския въпрос
Секция: ПОЛИТИКА
29 Юни 2018 13:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борисов недоволен – ЕС зарязал експертните становища по мигрантския въпрос

/КРОСС/ Успешно намерен компромис между всички страни от ЕС, но и необяснимо загърбване на всичко, свършено на експертно ниво до момента – така според премиера Бойко Борисов е преминал драматичният Европейски съвет, който търсеше решение на сложния въпрос с мигрантите на територията на общността.

„Милиони евра се харчат за провеждането на съвети и накрая опира до нас кой какво прави като предложение – тръгва по масите и започва да го уговаря. Искам да се върнем на принципа, че „шерпите”, хората, които познават всеки един документ, събирайки се дни наред, подготвят материал, слагат го на масата и гласуваме”, заяви министър-председателят.

Той призна, че е разочарован от това, че се „затваря” всичко, решено на съветите по теми „Вътрешни работи”, „Правосъдие и вътрешен ред”, на срещите на посланиците и на експертите по сигурността „и се започва от премиерите (…) и започваме от А до Я наново да пишем”. По думите му резултатът е позицията, която България е предлагала отдавна.

Първи акцент е охраната на външните граници. „Подразни ме, че всички говорят само за Италия, Испания и Гърция, защото България си е свършила работата. Вярно – дават ни за пример, но на няколко пъти обяснявах на колегите да учат география и повече да четат, че и ние сме на море и ние имаме сухопътна граница с Турция”, посочи Борисов.

Той подчерта, че по искане на Вишеградската четворка солидарността в приемането на мигранти е доброволна, а търсенето на места за бежански центрове извън територията на ЕС ще става включително след двустранни срещи с тези европейски държави, които имат историческа връзка с Африка. За целта са заделени 500 млн. евро, като на този етап България няма да участва във финансирането.

Ще приеме ли нашата страна „буферен” обект на своя територия? „България буквално не иска да я споменават, само да я дават за пример”, отговори премиерът. Той допълни, че не вижда смисъл да сключва двустранно споразумение за релокация на мигранти, защото към момента нови такива не влизат през България, а Дъблинското споразумение, което засяга и вече регистрираните трябва да се „ремонтира”.