/КРОСС/ Вместо да гледат за удавници, на някои плажове карат спасителите да продават билетчета за водните колела и другите атракциони, а рано сутрин и след работно време ги ангажират с чадърите по плажа.
Това съобщиха от Националната служба по водно спасяване на Българския червен кръст, която е лицензираната институция за обучение и издаване на сертификати за тази специалност.
Спасителите се товарят с допълнителни задължения, въпреки че черната статистика с удавници се увеличава застрашително.
За по-малко от месец жертвите по Южното Черноморие са 7, сред които 12-годишно момче, което се удави посред бял ден на Северния плаж в Бургас.
Още в началото на месеца самите спасители споделиха, че този сезон морето е особено опасно и че толкова много удавници не е имало никога.
Важно е да се знае, че спасителите не са момчета за всичко, а работата им е отговорна. Освен да спасяват в морето те са научени как да оказват първа помощ, да разпознават опасностите и да предупреждават хората за опасностите, коментира Борис Захариев.
Заплатите на спасителите по морето варират между 850 и 1200 лева.
Обикновено на хората с по-ниско възнаграждение концесионерът осигурява три пъти на ден безплатно храна и квартира. Други трябва да поемат тези разходи за своя сметка.