/КРОСС/ Темата за ваксините неведнъж е предизвиквала протести, спорове, скандали и полярни мнения. Дискусията за задължителния характер на имунизациите се разпали още повече през последните няколко месеца заради възможното включване в календара на ваксината за варицела.
Към момента най-много имунизации се правят в първите 12-14 месеца от раждането на детето.
Освен ваксината за варицела (за която не е решено дали ще е задължителна, или ще е препоръчителна), здравните власти искат и да разширят обхвата и на имунизациите срещу сезонен грип при възрастните.
Нямаш ваксини – няма градина
Отец Евгени от Сливен е баща на 9 деца. 4-годишният му син Николай посещава детска градина само един ден: „По сигнал от някого РЗИ идват на проверка конкретно да търсят Николай и го спряха от детска градина. Той е записан, но е спрян от РЗИ да не посещава, защото няма имунизации”.
Директорът, приел детето, е глобен от РЗИ със 100 лева, а отец Евгени да започва кампания срещу задължителните ваксини. Според него в повечето държави имунизациите са препоръчителни, а законите, Конституцията и Хартата за правата на човека дават право за „информиран избор, съответно – отказ”.
РЗИ-Сливен обаче се аргументира с Наредбата за задължителните ваксини, които защитават здравето и живота на децата.
Ако отец Евгени заведе дело за дискриминация срещу здравните власти, то ще бъде първото по рода си.
Челен сблъсък
„Преди 200 г. е първата ваксинация в света, която спасява човечеството от едрата шарка. Още тогава е имало антиваксинални настроения и се говорело, че, понеже се поставя ваксина, получена от кравешка шарка, децата ще имат рога и копита”, припомни в студиото на „Тази сутрин” общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Тя посочи, че именно в резултат на намаляване на ваксинираните миналата година в Сърбия е имало 5600 случая на морбили с 15 починали деца. „Това, че в България няма детски паралич, дифтерит, коклюш, това, че в България не умират деца от морбили е заради това, че има висока ваксинална активност”, категорична беше д-р Николова.
Д-р Атанас Мангъров от детската клиника към Инфекциозна болница посочи, че лекува предимно поразени от заболявания, за които има ваксини. Според него ваксината за варицела у нас не е регистрирана единствено по бюрократични причини, а би трябвало човек да може да я закупи.
Андрей Едрев, който не е имунизирал двете си деца, обаче смята, че всички ваксини трябва да са по желание. Според него те не са гаранция за предпазване от тежко заболяване, а понякога даже вредят повече от самата зараза. Той даже предложи да сложи на двамата медици ваксина за тетанус – щом твърдят, че е безвредна.
„Трябва да има една задължителна ваксина – срещу човешката глупост”, обобщи д-р Мангъров, като допълни, че след слагането й всички останали могат да са по избор.