19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години
Секция: ИКОНОМИКА
27 Август 2018 11:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години

/КРОСС/ Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания.
Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.

Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.
77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.