/КРОСС/ Държавата спъва бизнеса в България по всички параметри, като така гони чуждите инвеститори и задушава родните компании. За това алармираха от Асоциацията на организациите на българските работодатели. Защо и как - гост по темата в Сутрешния блок на БНТ1 беше председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев. Средата за бизнес е много компонентна и това са едни от най-досадните проблеми между държавата и бизнеса, заяви той. По думите му сега е най-подходящият момент частният бизнес, нуждаещ се от кадри, да намери такива, а държавата да съкрати част от разходите си, особено с увеличението на възнагражденията. Според Радев друг проблем е, че дигитализацията на процесите се случва бавно, около 6,7% за страната, но това е и средният процент за ЕС, а тя е важна част за държавите, които се конкурират за инвеститори.
От тази гледна точка това е важно за конкурентноспособността на България като инвестиционна дестинация, защото вече на много места това е аргумент да инвестираме или не. Зад цифровизацията се гарантира и транспарентност, теоретичен модел на по-малка корумпираност, и тези неща, като обработване на документите, имат значение. Радосвет Радев коментира още, че е недопустимо при наличието на дигитален документ да се иска такъв и на хартиен носител в 21 век.
По въпроса за евентуални промени в осигурителната и данъчната реформа, която предлага осигуровките да се делят по равно между работника и работодателя, Радев каза, че това не би ощетило работниците, защото те са най-фаворизираните в обществото индивиди и заплатите им растат, но отрече това да е начална стъпка към прехвърлянето на осигуровките изцяло на работниците.