БСП Пловдив: Паметникът на Альоша е един от символите на Пловдив
Секция: ПОЛИТИКА
21 Февруари 2019 16:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП Пловдив: Паметникът на Альоша е един от символите на Пловдив

/КРОСС/

ПОЗИЦИЯ
на ИБ на ГС на БСП - Пловдив

ОТНОСНО: Петицията за преобразуването на Паметника на Альоша в Пловдив
в монумент на Васил Левски

С внимание следим медийните публикации относно поредната кампания на „група интелектуалци" за премахването на Паметника на съветския воин в Пловдив, известен като Альоша.
Паметникът, построен преди 62 години, днес е един от символите на града ни, познат по света и най-посещаваното място в европейската столица на културата. Той е и един от около четирите хиляди военни мемориали и паметници в Централна и Източна Европа, почитащи над 2,5 милиона войници и офицери от Червената армия, загинали в боеве в годините на Втората световна война. В градове като Будапеща или Виена тези паметници са поставени на градските площади, а най-големият мемориален комплекс е в Трептов парк в Берлин, който напомня и днес на всички за фашизма и неговите престъпления срещу човечеството.За пловдивския „Альоша" има решение на Върховния съд от 1996 г., че е монумент, свързан с Втората световна война, и не може да бъде разрушен!
Ясно разбираме, че дясното в България се опитва да намери своята съвременна политическа идентичност, но начинът не е чрез "префасониране и преобразяване"(цитат) на паметници и история! Легитимацията чрез „пещерен" антикомунизъм е под нивото на всеки себеуважаващсе и зовящ себе си „интелектуалец"!
Противопоставянето на „Альоша" с националната светиня Васил Левски е прозрачен подход от арсенала на манипулативните техники за убеждение. Тъжно е подобно красноречие...
Уважаеми дами и господа интелектуалци, бихме подкрепили всяка Ваша инициатива за издигане на паметник на Левски в града ни, но нека това да не е за сметка на нещо, вече изградено. Дяконът заслужава собствен монумент, автентичен по замисъл и изпълнение, съизмерим с живота и делото му. Идеята за „префасониране" на „Альоша" трудно се вписва в каквато и да е претенция за почит към великия карловец. Левски не загина за такива „култура" и „цивилизованост".
Градете, не рушете, уважаеми интелектуалци!