40 г. по-късно пускат снимките на Георги Иванов с мистични гледки към Земята
Секция: Наука
06 Април 2019 10:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
40 г. по-късно пускат снимките на Георги Иванов с мистични гледки към Земята

/КРОСС/ 40 години по-късно пускат снимките на Георги Иванов с мистични гледки към Земята, съобщава БНТ.

На 7 април в 20,45 часа БНТ1 ще излъчи филма "Полет на ръба на безкрая". Филмът показва повечето от фотографиите и разказа на първия ни космонавт за драматичните 12 часа в открития Космос. Екипът на филма и българският космонавт планират да направят изложба с всички 72 снимки.

"Георги Иванов снима в тези 12 часа, в които им казват да спят, докато търсят някакво решение да ги върнат живи", разказва Орлин Джелепов, който е редактор на новия документален филм за първия български космонавт "Полет на ръба на безкрая", пише "24 часа".

Иванов е заснел 72 кадъра по време на полета в Космоса, а снимките излизат 40 г. по-късно.

Космическият кораб "Союз-33" с командир Николай Рукавишников не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют-6". Докато наземните служби търсят начин да спасят космонавтите, Георги Иванов снима Земята през илюминатора на кораба.

"За тези 12 часа, в които не знаят какво ще се случи с живота им, правят 31 обиколки на земното кълбо, а Иванов запълва 2 фотоленти и сега белият свят ще може да ги види. Качеството е поразително, а снимките са изключително красиви", казва Джелепов.

БНТ отбелязва, че в навечерието на 10 април - 40 г. от полета, ще припомни на зрителите историческото, не само за страната ни, събитие и ще надникне в личния архив на първия българин, видял планетата Земя от Космоса с очите си.

Георги Иванов си припомня онези 31 обиколки край земното кълбо и разказва драматичните събития, събрани само в 1 ден, 23 часа и 1 минута полет. Космическият кораб "Союз-33" с командир Николай Рукавишников претърпява в открития Космос техническа неизправност. За екипажа остава задачата да овладее ситуацията с неосъщественото скачване с орбиталната станция "Салют-6", а за наземните служби - тежкия избор да предприеме почти невъзможното приземяване на космонавтите - балистичен спуск.

Във филма "Полет на ръба на безкрая" са използвани уникални архивни кадри от "Златния фонд" на обществената медия, а зрителите ще могат да видят за първи път снимките, които Георги Иванов прави от Космоса.