Варненското село Казашко пази духа и традициите на казаците
Секция: България - Русия
01 Ноември 2019 17:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Варненското село Казашко пази духа и традициите на казаците

/КРОСС/ Навръх Деня на народните будители в с. Казашко, Варненска област, беше официално открито Казашко училище по език, вероучение, в което ще се изучават фолклора и традициите на казаците.

То е своеобразно продължение на традициите, които се пазят в най-малкото варненско село. В неделното училище засега има само 12 места, но ще се обмисли създаването на втора група за по-големите. „Има едно-две поколения, които изтървахме, отбелязва кметът на селото Гергана Петкова. "Време е да наваксаме с по-малките деца. В училището ще се изучават традициите в селото, вероучение, фолклор, елементи от руската кухня. Имаме кухня, където децата с удоволствие приготвят пелмени, пирожки. Така под формата и на игра, и на сериозни занимания ще гарантираме бъдещето на селото.", допълни Петкова.

Казашко е най-малкото село в община Варна. Тук се съхраняват духа, обичаите и културата на казаците. За поддържането на родовата памет се грижи атаман Гергана Петкова, която е кмет вече шести мандат.

Местните хора разчитат на своята кметица почти за всичко - да решава семейни спорове, да води болни до първата най-близка градска лечебница. Нещо повече, тя се грижи и за неща, за които никой не разчита на нея. Като това да откара ранен лебед от езерото до варненския зоопарк с цената на десетки трафик премеждия.

За да съхрани и възроди родовата памет, духа и традициите на казаците, Гергана Петкова е създала музей само преди месец. Нарича се Център на казашката култура и обединява неделно училище и музей, където хората да се връщат към корените на техните предци.

„Музеят на с. Казашко е от 1 месец, макар това да е отдавнашна моя мечта, разказва Гергана Петкова. - Реших да го направим спонтанно след завръщането ми от Русия, където бях командирована за подписването на договор за побратимяване между нашето село и една станица - Натухаевская, която попада в района на град Новоросийск. Бях силно вдъхновена, емоционално заредена и реших, че сега е моментът. Тази сграда, в която се помещава сега музеят, е общинска сграда, която пустееше. Създадена е като училище, по-късно се превръща в медицински пункт, а от години в нея нямаше нищо. В нея ще видите предмети от бита, религиозни символи и частици от основния поминък на местното население - рибарството. В миналото мрежите почти не са се изваждали празни", разказва кметицата.