Научно-технически форум "Дни на космоса и авиацията" се проведе в РКИЦ в София
Секция: България - Русия
04 Декември 2019 08:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Научно-технически форум "Дни на космоса и авиацията" се проведе в РКИЦ в София

/КРОСС/ Третият научно-технически форум «Дни на космоса и авиацията» беше организиран от Авиационно-космическия форум, Университета за децата и представителството на Россътрудничество в България. В рамките на форума се състояха срещи с руските космонавти Сергей Зальотин и Александър Лазуткин, както и с първия български космонавт Георги Иванов и българския летец Красимир Стоянов, който е бил дубльор на втория български космонавт Александър Александров. Сергей Зальотин и Александър Лазуткин посетиха мероприятието по покана на представителството но Россътрудничество в България.

На срещата с руските и български космонавти се събраха стотици посетители на "Дните на космоса и авиацията". Зрителите се интересуваха от най-различни въпроси - от това, какъв е битът на космонавтите, до научните експерименти, които те провеждат на орбита.

Първият български космонавт Георги Иванов полетя в космоса на 10 април 1979 година на кораба "Союз-33" в екипаж с Николай Рукавишников. Героят на България и Съветския съюз в своето слово за пореден път отбеляза, че съветската програма «Интеркосмос» е била мощен стимул в дейността на Българската академия на науките и особено на лабораторията за космически изследвания. Реализирани са фундаментални изследвания и проекти, научна програма с множество космически прибори и системи. Той освен това отбеляза, че днешното младо поколение в България проявява голям интерес към инженерните специалности, роботехниката и програмирането и, може би някой от присъстващите в залата ще стане третия български космонавт.

Александър Лазуткин извършва космически полет от 10 февруари до 15 август 1997 година в качеството на борден инженер на кораба «Союз ТМ-25» и орбитален комплекс «Мир». Отговаряйки на въпросите, той разказа за това, как се е сбъднала мечтата му да полети в космоса и сподели най-ярките си впечатления от пребиваването на орбита.

Сергей Зальотин има щастието два пъти да бъде в космоса. През 2000 година - в качеството на командир на транспортен кораб "Союз ТМ-30" и орбитален комплекс "Мир". Продължителността на полета е повече от 72 денонощия. По време на полета Зальотин извършва излизане в открития космос с продължителност пет часа. През 2002 година Сергей Зальотин излита в космоса в качеството на командир на кораба "Союз ТМА-1" и четвъртата руска експедиция от посещението на МКС. Той разказа на участниците във Форума за бъдещето на руската космонавтика, за своите първи впечатления от пребиваването в открития космос и бита на космонавтите в орбиталния комплекс «Мир» и Международната космическа станция.

В една от срещите на космонавтите със зрителите взеха участие пилотът Николай Калайджиев и 16-годишната Татяна Иванова, която е преминала подготовка в детския космически център на NASA. Освен това в рамките на Третия научно-технически форум «Дни на космоса и авиацията» бе представен българският самолет DAR Solo, конструиран от авиомоделиста Тони Илиев. В изложбената част на форума посетителите също така можаха да видят безпилотни въздушни радиоуправляеми дронове и квардрокоптери и авиомодели, да пробват силите си в пилотирането на различни модели самолети на първия български авиосимулатор «Фотоника». Млади учени от «Университета за деца» проведоха майсторски класове за деца на различна възраст, на които показаха експерименти по физика, химия, биология, роботостроене и програмиране. На зрителите бе представена и обширна програма с руски научно-популярни филми за космоса и авиацията, а също така документалния филм "Формула Тео" за живота и дейността на известния български физик Теодосий Теодосиев.

Научно-техническият форум «Дни на космоса и авиацията», чиято цел е запознаването на подрастващото поколение с изключителните постижения на Русия в космическата област, се провежда от представителството на Россътрудничество в България на площадката на Руския културно-информационен център в София вече за трети път и предизвиква голям интерес у българската младеж.