Културното събитие на 2019-а: спектакълът „Медея“
Секция: КУЛТУРА
02 Януари 2020 14:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Културното събитие на 2019-а: спектакълът „Медея“ Некултурно събитие на годината: фалшивите картини в галерия „Структура“

/КРОСС/ „Медея“ е културното събитие на 2019-а. Спектакълът на Снежина Петрова и Десислава Шпатова излезе начело в класацията на „Площад Славейков“ след онлайн гласуване. Представлението е част от програмата на „Пловдив 2019, европейска столица на културата“.

За пръв път от съществуването си победител в класацията „Културно събитие на годината“ е театрален спектакъл. През 2016-а най-много гласове събра инсталацията „Плаващите кейове“ на Кристо, през 2017-а бе избран филмът на Виктор Божинов „Възвишение“, а през 2018-а – концертът на „Концертгебау“ в НДК.

Базиран на старогръцката драма на Еврипид, „Медея“ е урок по толерантност и човещина, поставяйки темите за правото на живот, избора, предателството и любовта. Освен естетически, проектът има и социални цели – наред с професионалните актьори, в спектакъла участват деца от различни етноси – от ромската, турската, еврейската, арменската и българската общност.

Освен „Медея“, още три събития в Топ 10 на културните събития през 2019-а са свързани с града под тепетата.

Замислен като еднократна проява в програмата на културната столица на Европа „Пловдив 2019“, „Медея“ надскочи границите на едно представление и накара публиката да го приеме като събитие извън рамките на една театрална постановка.

Премиерата бе на 28 юни в Античния театър в Пловдив, но заради големия интерес след това представлението стана част от афиша на столичния Театър „Азарян“.

„Медея“ оглави класацията „Културно събитие на 2019 година“ с 20% от всички гласували. Второто място зае друго заглавие от програмата на „Пловдив 2019, европейска столица на културата“ – спектакълът „Орфей и Евридика“ на Пловдивската опера, отново в Античния театър. От победителя го делят само 63 гласа. Бронзът е за XIX-ия майсторски клас на Райна Кабаиванска и галаконцертът след него.

За „Некултурно събитие на 2019-а“ читателите определиха фалшивите картини в галерия „Структура“. Изложбата „Модернизъм и авангард. Българската перспектива“ с творби от колекцията на Николай Неделчев бе открита на 30 май, а десетина дни по-късно се оказа, че много от изложените картини са ментета. Експозицията бе закрита преждевременно, а произведенията иззети за разследването – но и до ден днешен от Дирекция „Национална полиция“ не са оповестили резултатите от него.

За да избегнем злоупотреби, и тази година поставихме ограничение – от един компютър можеше да се гласува само веднъж: за пет предложения в „Културно събитие на годината“ и за пет в „Некултурно събитие на годината“. Гласуването протече от 1 ноември до 31 декември 2019-а.

Във финалната десетка се наредиха две театрални събития (победителят и продукция на Пловдивския театър), две оперни (на Пловдивската опера и майсторския клас на Райна Кабаиванска), две в изкуството (изложба в Софийската градска галерия и завръщането на България на Венецианското биенале), по едно в киното („Физика на тъгата“), симфоничната музика (на Симфоничния оркестър на БНР), литературата (европейска награда за Георги Господинов) и опазването на паметници на културата (Епископската базилика в Пловдив).

Заради сложния проект Епископската базилика в Пловдив не успя да бъде официално открита в рамките на 2019-а, но проектът беше представен публично в не една обществено-значима проява през годината, затова бе включен в гласуването.

Но и извън челните десет имаше редица още ярки прояви в културата на 2019-а – концертите на Софийската филхармония в „Музикферайн“ във Виена, с Елина Гаранча в НДК, с Анджела Георгиу и Джошуа Бел, изложбата „(почти) Картини.

Недко Солаков“ в Пловдив, ретроспективната изложба на Райко Алексиев в Софийска градска художествена галерия, временният паметник на Бойко Борисов на скулптора Андрей Врабчев на столичния площад „Гарибалди“, както и още едно събитие на същия автор – експонирането на мумия за няколко часа на площадката на бившия мавзолей…

Освен „победителя“, редно е да изтъкнем и останалите „достойни“ кандидати за най-некултурно присъствие в културата на 2019-а – Историческият парк край Варна, изложбата „70 години от освобождаването на Европа от нацизма” в Руския културно-информационен център, предизборните компромати в ПИК, паметникът на Пенчо Славейков, отхвърлен от експертен съвет у нас, прокаран в чужбина, изложбата „Никола Танев в колекцията на Красимир Дачев” с картини от „неизвестен автор“, преводът на „Под игото“ на съвременен български език, откритието на „неизвестно“ стихотворение на Никола Вапцаров…

Един и същи творец присъства тази година и в двете класации – Диана Добрева бе изтъкната като добър режисьор (на спектакъла „Одисей“), но и като личност, която отказа съпричастие към репресиран колега от руския театър. Случаят с Павел Устинов – бит, арестуван и осъден на 3 години наказателна колония – предизвика мащабни протести в руската културна общественост. Заради негативна реакция на Добрева обаче една актриса бе отстранена от състава на спектакъл, поставен от българката в пермски театър.

Грамотата „Културно събитие на 2019-а“ ще бъде връчена на Снежина Петрова и Десислава Шпатова в следващите дни. За „Некултурно събитие“ отличие няма да има.

Топ 10 културно събитие 2019

1. Проектът „Медея“ на Снежина Петрова – 20%

2. Спектакълът „Орфей и Евридика“ на Пловдивската опера в Античния театър – 18%

3. XIX майсторски клас на Райна Кабаиванска и галаконцертът след него – 14%

4. Европейската литературна награда „Ангелус“ за „Физика на тъгата“ на Георги Господинов – 7%

5. Спектакълът „Одисей“, постановка на Диана Добрева в Пловдивския театър – 7%

6. Концертът на Симфоничния оркестър на БНР със солист Константин Емелянов – 6%

7. Изложбата „Омагьосаното царство“ с картини на Николай Райнов в Софийска градска галерия – 6%

8. Филмът „Физика на тъгата“ на Теодор Ушев – 6%

9. Откриването на Епископската базилика в Пловдив – 5%

10. Завръщането на България на Венецианското биенале – 4%

Топ 3 некултурно събитие 2019

1. Фалшивите картини в галерия „Структура“ – 19%

2. Предизборните компромати в ПИК – 15%

3. Откриването на полуготовия Исторически парк край Варна – 14%

 

*Източник: https://www.ploshtadslaveikov.com/