«Зех тъ, Радке, зех тъ!» в Българския културен институт в Москва
Секция: България - Русия
25 Януари 2020 19:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
«Зех тъ, Радке, зех тъ!» в Българския културен институт в Москва

/КРОСС/ В Българския културен институт в Москва се проведе среща с участието на Мария-Луиза Бояджиева, в която се говореше за комедията и нейните първообразци в България. Беше представен мюзикълът: "Зех тъ, Радке, зех тъ!" (1976). Комедия на телевизионния театър на българската телевизия с режисьор Хачо Бояджиев, създадена по комедията "Михал Мишкоед" на Сава Доброплодни. Тази прожекция е едно връщане назад във времето и в спомена за Хачо Бояджиев.

"Зех тъ, Радке, зех тъ!"

Сценарист и режисьор: Хачо Бояджиев. Оператор: Алеко Кузов. Музика: Димитър Вълчев. Автор на текста на песните: Миряна Башева; В ролите: Георги Парцалев - Михал, Ружа Делчева - баба Марта, Илия Добрев - ичо, Мадлен Чолакова - Радка, Георги Раданов- Съби, Татяна Лолова - Мария, Хиндо Касимов - Николай, Анета Генова - Стоянка, Иван Цветарски - Петко, Трифон Джонев - Драган, Стефан Данаилов - Славчо.
Бай Михал, един от заможните жители на градчето, е влюбен в хубавицата Радка. Наивен и глуповат стар ерген, клонящ към 50-те, той иска на всяка цена да се ожени за нея. Край бай Михал се въртят ласкателни сватовници, уверяващи го, че тя също го люби. Той е щедър и разточителен, и сляпо вярва на словата им, че ще я склонят да го вземе. А Радка и понятие няма, че по нея гасне бай Михал.
Сава Доброплодни (1820 - 1894) получава своето образованието във Великата народна школа в Цариград, Куручешме. Учителства в Котел и Шумен, където развива педагогическите си възможности. Превръща местното класно училище в Преславско-Шуменска прогимназия, в която се преподават много на брой и разнообразни учебни предмети. Той е сред първите и най-видните учебникари от онзи период. Сава Доброплодни превежда на български език и пише пиеси, които представляват началната фаза на развитие на българската драматургия, която по-късно е развита от неговите последователи и ученици. Доброплодни се запознава с театъра в Сремски Карловци. На 15 август 1856 г. осъществява представянето на първата драматургична творба в България - побългарената комедия «Михал Мишкоед» (по гръцкия писател Милтиадис Хурмузис), с която поставя началото на българския театър.
Хачо Бояджиев е български телевизионен режисьор, академик, професионалист с безпогрешен нюх за добра телевизия. Повече от 40 години от неговия живот са свързани с работата му в Българската национална телевизия.