/КРОСС/ Да дадат начало на последния и най-ожесточен етап от надпреварата; да очертаят приоритетите на партията; да дадат сцена на бъдещи политически звезди - това са целите на традиционните конвенции на републиканците и демократите в САЩ в година на президентски избори. Сега е различно - те се провеждат онлайн, без обичайното струпване на хора и приповдигнато настроение. Но до изборите все пак остават по-малко от три месеца.
Конвенцията на републиканците предстои идната седмица; тази на демократите започна снощи и ето какви са първите изводи от нея.
Основната част от конвенцията е посветена на това партията на демонстрира колко културно и расово разнообразна е. С крайна цел: да покаже една идеологическа "голяма палатка", в която да събере всякакви противници на Тръмп.
Някога би било немислимо бивш републикански кандидат за президент като Джон Кейсик да се появи на събитие на демократите и да призове партията си да гласува срещу собствения си лидер. В речта си снощи бившият губернатор на Охайо посочи колко зле се справя президентът с кризата от коронавируса, колко е вредна реториката му и как няма желание да привлече обратно разочарованите републиканци.
На практика речта на Кейсик бе покана към умерените избиратели да се присъединят към демократите. На фона на дълбокото разделение в страната избирателите на едната партия трудно биха подкрепили другата - но демократите се възползват от възможностите, които самият Тръмп им дава.
През 2016 г. разделенията в партията бяха очевидни - сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс, който се бори ожесточено с Хилъри Клинтън за номинацията, така и не я подкрепи достатъчно силно по-късно. Същото направиха и неговите избиратели, които гледат на върхушката на партията с дълбок скептицизъм.
Сега обаче Сандърс е изцяло зад Байдън. Макар да признава, че мненията им по някои въпроси се различават, той описва Тръмп като екзистенциална заплаха за демокрацията.
От историческа гледна точка това беше безпрецедентно: съпругата на бивш президент да нападне настоящия. Но Мишел Обама никога не се е придържала към традиционната роля на първа дама.
Откакто напусна Белия дом, тя стана още по-голяма звезда, а проучванията на общественото мнение често я поставят сред най-уважаваните и харесвани жени в Америка. Тя използва тази си сила, за да отправи остра атака към Тръмп.
"Той имаше повече от достатъчно време да докаже, че може да се справи с длъжността, но очевидно това е извън способностите му. Той не може да се справи с настоящето. Просто не може да бъде човекът, от когото се нуждаем", каза тя. "Ако запомните едно нещо от речта ми, нека е това: ако смятате, че не може да стане по-лошо, повярвайте ми, че може; и ще стане, ако не гласуваме за промяна."
Голяма част от първите речи бяха посветени на расовата справедливост - належаща тема след убийството на чернокожия Джордж Флойд от бял полицай. Семейството му се появи на конвенцията, призовавайки за минута мълчание в памет на човека, чиято смърт доведе до месеци на протести и насилие.
Тръмп описва протестиращите като анархисти и настоява, че защитава реда и закона. На свое събитие в Минеаполис, където се разигра трагедията, той не спомена Флойд. Вместо това критикува демократичната местна власт, че позволявала на демонстрантите да "унищожат живота на гражданите".
Това е основното качество, което поддръжниците на Байдън подчертават. Мъжът, загубил първата си съпруга и дъщеричката си в автомобилна катастрофа и един от синовете си заради рак на мозъка, ще съумее да утеши и спаси американците от тройната криза - коронавируса, икономиката и гражданското недоволство, смятат те.