100 български музикални класически произведения влизат в най-голямата „Аудио библиотека“ в Латинска Америка
Секция: КУЛТУРА
27 Август 2020 10:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
100 български музикални класически произведения влизат в най-голямата „Аудио библиотека“ в Латинска Америка

/КРОСС/ Българското национално радио ще участва в голям международен проект за създаване на дигитална „Аудио библиотека" с класическа музика. 100 творби от 100 световни радиостанции ще бъдат събрани в общ проект. Идеята е на „Радио Класика" на Аржентинското национално радио, а конкретният повод е 100 години от първото радиопредаване в Аржентина.

На 27 август 1920 г. в радиоефира на Буенос Айрес прозвучава операта „Парсифал" на Вагнер и този факт вдъхновява колегите да създадат „Аудио библиотека" за класическа музика, която да е достъпна за потребители от цял свят. В днешния ден, в 17.00 часа българско време, този важен юбилей ще бъде отбелязан със специална празнична програма. Във виртуалната церемония ще вземе участие г-жа Поля Станчева, Програмен директор на Българското национално радио.

С присъединяването си към този проект, БНР ще допринесе, значими и емблематични за българската музика творби да бъдат чути по целия свят. В селекцията е представен широк диапазон от български композитори - от класици, като Добри Христов, Петко Стайнов, Филип Кутев, Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Димитър Ненов, Панчо Владигеров, Марин Големинов до най-съвременни имена, като Васил Казанджиев, Емил Табаков, Георги Арнаудов, Велислав Заимов, Пламен Джуров и др. Всяко произведение е придружено от кратко представяне на автора, както и информация за философския, политически и исторически контекст на творбата.

Със своите 10 000 произведения, „Аудио библиотеката" ще се превърне в най-голямата дигитална колекция от класически творби в Латинска Америка. Музикалните записи ще бъдат достъпни свободно за професионални музиканти и за любители на класическата музика, единствено с изследователска и с познавателна цел.