Протестиращите в България не отстъпват – настояват за оставка на правителството
Секция: Анализи
03 Септември 2020 12:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Протестиращите в България не отстъпват – настояват за оставка на правителството

/КРОСС/ В началото на парламентарния сезон хиляди българи се събраха отново, за да протестират срещу правителството. Стигна се до сблъсъци с полицията, вследствие на което повече от 60 човека бяха арестувани, а 10 полицаи са ранени, съобщи Евронюз.

Вчерашните протести в София влязоха в новините на редица световни медии, между които АФП, Франс 24, АРД, „Зюддойче Цайтунг".

Всички отбелязват нарасналото в късните вечерни часове напрежение и хвърлените срещу полицията бомби, както и отговора на силите на реда с докараното водно оръдие.

Лидерите на протеста апелираха за мирен митинг и заявиха, че провокатори атакуват полицията. По-рано в сряда започнаха сбивания между протестиращи и полицаи, които използваха сълзотворен газ и арестуваха 35 души.

Протестиращите хвърляха яйца, ябълки и боклук срещу силите на реда и се опитаха да обърнат няколко полицейски автомобила, пише Франс 24.

Изданието подчертава, че митингът се е провел по време на първото заседание на парламента след лятната ваканция. Протестиращите го нарекоха „Великото национално въстание" в отговор на плана на правителството за нова конституция.

„Надявам се да постигнем промяна без насилие", цитира Евронюз участник в демонстрациите.

„Видяхме в други държави, че една промяна се постига трудно. Все пак се надявам, че на нашия премиер му е останал здрав разум. От него зависи дали промяната ще стане по мирен път или не. Отговорността е негова."

Медиите отбелязват, че президентът Румен Радев също е призовал правителството да подаде оставка и да се проведат предсрочни избори.

Независимо от това, министър-председателят Бойко Борисов даде ясно да се разбере, че правителството му ще продължи да работи, съобщава АРД. Неговата партия ГЕРБ събра в сряда 122 подписа - с два повече от необходимото, за да започне обсъждане на въпроса за нова конституция.

Протестиращите, които са на улицата почти 60 дни, обвиняват Борисов в корупция и в зависимост от олигарсите.

Във връзка с инцидентите в сряда вечерта, „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" цитира министъра на отбраната Красимир Каракачанов, който осъди във Фейсбук организираното нападение срещу полицията.

„Защитавате престъпници" и „Мафия" са най-честите възгласи от страна на протестиращите.

„При такова количество хора вече не мога да гарантирам, какво ще се случи", казва Арман Бабикян - един от организаторите на протестите.

„Истината е, че в продължение на 55 дни опитахме и мисля, че постигнахме провеждането на мирни протести. Днешният ден е резултат от желанието на мафията да остане на власт на всяка цена", казва той.

Кого има предвид, е добре известно. Всеки ден, включително и през горещите августовски дни, много демонстранти протестираха срещу управляващия повече от 10 години министър-председател, когото обвиняват в корупция и злоупотреба с правосъдието. На тяхна страна е и президентът Румен Радев, който заяви пред събралите се след лятната ваканция народни представители:

„Българите изразиха ясно волята и исканията си за незабавна оставка на правителството и главния прокурор, честни избори и възстановяване на доверието. Тези оставки са неизбежни, защото хората излязоха от хипнозата на пропагандата, преодоляха страха и настояват за правото си да живеят нормално - желание, което е несъвместимо с настоящото правителство."

Медиите отбелязват, че преди речта на президента депутатите от партията на премиера ГЕРБ напуснаха залата в знак на протест. Самият министър-председател не се появи в парламента, тъй като заседанията на кабинета трябваше да се проведе в сряда и той очевидно не направи изключение заради речта на вътрешнополитическия си опонент президента Радев.

Борисов се опитва да печели време с предложението си за промяна на конституцията, което срещна отпор от страна и на протестиращите, и на президента.