Елизабет Втора издаде "кралско съгласие" за отношенията между Великобритания и ЕС
Секция: СВЯТ
31 Декември 2020 11:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Елизабет Втора издаде "кралско съгласие" за отношенията между Великобритания и ЕС

/КРОСС/ Кралица Елизабет II е издала така нареченото "кралско съгласие" към законопроекта за отношенията между Лондон и Брюксел след Брекзит, което означава влизането му в сила, съобщи председателят на Камарата на общините на британския парламент Линдзи Хойл.

Така Великобритания, след подписа на кралицата върху законопроекта и предходната процедура за неговото разглеждане в двете камари на законодателния орган, завърши процеса на ратификация на споразумението за търговия и сътрудничество с Европейския съюз, постигнато на 24 декември, и което ще определи условията на отношенията между страните от 1 януари 2021 г. В навечерието на Нова година, така нареченият преходен период ще престане да действа за страните и Брекзит, одобрен от британците на референдум през 2016 г., ще бъде окончателно приложен: страната ще напусне единния пазар и митническия съюз на ЕС.

Формално дискусиите за Брекзит между Лондон и Брюксел започнаха на 29 март 2017 г. Тогавашният министър-председател на Великобритания Тереза Мей уведоми властите на ЕС за официалното стартиране на излизането на страната от ЕС.

Самите преговори между Великобритания и ЕС започнаха на 19 юни 2017 г. и първоначално бяха планирани за две години, но бяха удължавани няколко пъти. Обединеното кралство напусна ЕС през нощта на 1 февруари 2020 г., като се съгласи на 11-месечен преходен период, през който всички европейски разпоредби се прилагат за Лондон, включително тези, свързани с търговията на единния пазар.

На 24 декември Брюксел и Лондон постигнаха компромис по текста на споразумение за партньорство след края на прехода след Брекзит. Според главния преговарящ на ЕС Мишел Барние сделката предвижда свободна търговия без квоти и тарифи, неограничен достъп до територията, морското и въздушното пространство и балансиран достъп до морските ресурси. Страните възнамеряват да осигурят на своите граждани равен достъп до социалните системи на другите. В същото време, ЕС и Великобритания отказаха да координират действия в областта на външната политика, санкционните режими и отбраната.