Шанс за кандидат-студентите: Великобритания удължава срока за прием на документи до 29 януари
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Януари 2021 11:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шанс за кандидат-студентите: Великобритания удължава срока за прием на документи до 29 януари

 Все повече висши училища на Острова „замразяват" таксите за европейци на старите нива, предприемат мерки за неутрализиране на промените след Брекзит

/КРОСС/ Британската централизирана система за прием в университети UCAS взе решение да удължи срока за кандидатстване с две седмици - до 29 януари, съобщават от официалния UCAS център на Интеграл, чрез който кандидатстват значителна част от българските ученици. Това е безпрецедентно решение, което удължава традиционният срок 15 януари, с което приемът трябваше да бъде прекратен днес. Решението ще даде възможност на кандидат-студенти, които все още обмислят образование във Великобритания, да подготвят нужните документи и да прецизират изборите си до 5 университета или 5 специалности. 
Расте броят на университетите, които взимат решение да „замразят" таксите за чуждестранни студенти от ЕС за академичната 2021-2022 г., с което първокурсниците от ЕС след реален Брекзит ще заплащат досегашните 9250 паунда, вместо очакваните между 12 000 паунда и 18 800 паунда годишно, които към момента заплащат чуждестранните студенти извън ЕС. Близо 1/3 от висшите училища на Острова вече обявиха мерките, които предприемат за европейските студенти след Брекзит - по-ниски такси за обучение, специални академични стипендии или комбинация от двете.
Сред тях са Royal Holloway - University of London, University of Strathclyde, Brunel University, University of Portsmouth, Coventry University, Falmouth University, University of Leicester, University for the Creative Arts, както и Swansea University, University of South Wales и Cardiff University в Уелс. 
Видовете финансова помощ са базирани на различни критерии - в по-голям размер тя се отпуска за кандидати с отличен успех и постижения и се предоставя на конкурсен принцип. Съществуват и стипендии, покриващи общежитието, както и такива на база доходи на семейството, а размерът им най-често варира в диапазона 1000-3500 паунда на година, съобщават консултантите.

Целта е да се минимизира ефекта от решението на британското правителство от лятото на 2020 г. да прекрати студентското кредитиране за кандидати от ЕС, които планират да започнат обучение на Острова през септември 2021.

Европейските студенти, които започват следването си преди август 2021, ще могат все още  да получат студентски кредит върху таксата за обучение. Възможност за кредит и такси от 9250 паунда за програми, стартиращи от септември 2021, биха имали и българи със статут на уседналост в Обединеното кралство.

Всички кандидати, влизащи във Великобритания след 1 януари с цел обучение, ще трябва да кандидатстват за студентски визи. За целта студентите трябва да са изпълнили академичните условия за прием. Освен еднократната такса за виза от 348 бр. лири, студентите трябва да заплащат и задължителна медицинска застраховка в размер на 470 бр. лири на година, която ще дава възможност за достъп до безплатни медицински услуги. Кандидатстването за виза за студенти от ЕС ще става по електронен път.

Всички студенти, които започват своето обучение на Острова, получават гарантирано настаняване, осигурено от университета.

Динамичните промени във връзка с Ковид и Брекзит налагат предоставянето на навременна информация от университетите относно срокове, такси и възможности за стипендии, която ежедневно се променя. Актуална информация може да намерите на страницата http://www.integral.bg/study-in-theuk/scholarships-2021/.