Между 30 и 200 % са поскъпнали някои медикаменти, използвани за лечение на Covid-19
Секция: ИКОНОМИКА
25 Май 2021 16:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Между 30 и 200 % са поскъпнали някои медикаменти, използвани за лечение на Covid-19

/КРОСС/ Цените на активните вещества на ключови медикаменти са се повишили с между 30 и 200 % заради нарушените търговски вериги, съобщи в 12 епизод на подкаста „На всяка цена“ икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Аркади Шарков. Дефицитът на ключовите съставки на част от антибиотиците и кортикостероидите например се почувства още миналата година, а сега усложнената Covid-19 ситуация в Индия прави проблема още по-сериозен. „Много производители получават съставките от няколко компании, но какво се случва, ако три от петте доставчика са в Индия“, коментира Шарков. 

50 % от активните вещества за лекарства да се произвеждат в ЕС до 2025?  

За да отговори на проблема с нарушените вериги на доставки във фармацията, Европейският съюз си постави целта до 2025 година около половината от активните вещества да се произвеждат в държавите – членки. Според Аркади Шарков това е по-скоро пожелателна, отколкото реално изпълнима цел.  

Икономистът е категоричен, че мудните действия на ниво Европейски съюз са една от причините за последиците от пандемията от Ковид-19 на Стария континент. Централизираният подход при поръчването на ваксини се оказа не добре работещ, убеден е Шарков, според когото не са отчетени спецификите на отделните страни – членки; не е съобразен видът и количествата на поръчаните ваксини и са направени ред други пропуски. Именно това е един от факторите за бавната ваксинация на населението в Европейския съюз.  

Африка и Южна Америка – обект на „студена“ ваксинационна война  

Най-нискодоходните държави по света, чиито достъп до ваксини е силно затруднен, ще се окажат „бойно поле“ в „студената война“ за влияние между Китай, Съединените щати и донякъде Германия, убеден е Аркади Шарков. Към момента към страните в Африка се насочват основно ваксини на „Астра Зенека“ по механизма „Ковакс“, но стои въпросът искаме ли цялото население на този континент да бъде ваксинирано само с един препарат, коментира икономистът и обърна внимание на ниската цена и спекулациите около ефективността на препарата, разработен от Оксфорд/Астра Зенека.