/КРОСС/ Словенците гласуват днес в референдум за промените в закона за управление на водите, смятан за тест за дясното правителство на Янез Янша, съобщи АП.
Правителството на Яша одобри поправки в закона през март, но еколози настояха за референдум, предупреждавайки, че промените заплашват околната среда и качеството на водата.
Въпросът разпали разгорещени дебати в малката европейска страна с население от 2 милиона души, известна с красивите си алпийски пейзажи. Правото на вода е залегнало в конституцията на страната от 2016 г.
В центъра на спора е клауза, регулираща строителството на сгради, включително хотели, магазини и ресторанти, близо до море, реки или езера.
Макар правителството да твърди, че всъщност е втвърдило правилата и е осигурило повече фондове за защита от наводнения, опонентите твърдят, че регулацията е в полза на интересите на частни инвеститори, ще ограничи публичния достъп до вода и ще застраши нейното качество.
Спорът за водата отразява увеличеното политическо напрежение в Словения, в която правителството на Янша се обвинява в ограничаване на демократичните и медийните свободи в една традиционно либерална страна. За да успее референдумът, мнозинството от избирателите и поне една пета от 1,7-те милиона души, имащи право на глас, трябва да отхвърлят промените в закона за управление на водите. Референдумът бе иницииран от няколко екоорганизации и други групи на гражданското общество, които се обединиха в Движение за питейна вода, събрало над 50 000 подписа.