Предвижда се да се повиши ефективността на официалния контрол при превенцията и разпространението на болестите по животните и хората
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Октомври 2021 17:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 Предвижда се да се повиши ефективността на официалния контрол при превенцията и разпространението на болестите по животните и хората

/КРОСС/ Предвижда се да се повиши ефективността на официалния контрол при превенцията и разпространението на болестите по животните и хората. Това е заложено в проекта на нов Закон за ветеринарномедицинската дейност, който беше обсъден от заместник-министъра на земеделието, храните и горите доц. Крум Неделков, представители на Българската агенция за безопасност на храните, Центъра за оценка на риска по хранителната верига, Български ветеринарен съюз и други експерти.

Законопроектът има за цел да бъдат хармонизирани с националното законодателство изискванията на предложения пакет от нормативни актове на Европейския съюз по отношение на агрохранителната верига, защитата на здравето на хората и животните и ветеринарните лекарствени продукти. Промените са насочени към контрола при ранното откриване на заболяванията, бързата реакция, повишаване на осведомеността на фермерите и други. Нов момент в нормативната уредба е и здравеопазването на водните животни.

„Губим ценно време, трябва да си заложим разумен период за дебати по законопроекта, защото имаме срокове, които трябва да спазим за въвеждането на изискванията на регламентите в националното законодателство", коментира заместник-министър Неделков. Той допълни още, че с промените се налага изцяло нова философия и структура на нормативната база, която да съответства на съвременните нужди на работещите в отрасъла. „Надявам се при формирането на новото Народно събрание през ноември да имаме проект на закон в почти завършен вид, който да предложим за обсъждане на ресорната комисия", заяви още доц. Неделков. Той предложи изготвянето на пътна карта на следващите дейности, с цел финализиране на законопроекта и консултации с всички заинтересовани страни.

Част от промените засягат продължаващото обучение, груповите ветеринарномедицински практики и дигитализацията. По отношение на дигитализацията, заместник-министърът посочи, че се очаква през следващата година системата ВетИС да бъде надградена, с което да се въведе възможността за електронно издаване на рецепти. Относно дългосрочните обучения доц. Неделков посочи, че мястото им за провеждане е в университетите, защото там могат да се покажат новите методи и техники, тъй като там се развива и научно-изследователската дейност.

Заместник-министърът информира още, че ще има и нововъведения във ВетИС, свързани с уведомяването от страна на фермерите за събития с животните по електронен път. Според него, това може да затрудни част от фермерите. В тази връзка ще се обсъди възможността това информиране да става и по телефон.

По време на срещата стана ясно, че работата по законопроекта ще продължи, а след финализирането му ще бъде публикуван за обществено обсъждане.