Зам.-министър Павлова участва в министерска конференция за предотвратяване на радикализацията и насилствения екстремизъм
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Октомври 2021 15:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Павлова участва в министерска конференция за предотвратяване на радикализацията и насилствения екстремизъм

/КРОСС/ „Радикализацията е комплексен, динамичен и сложен процес, който не е свързан с конкретна религия, етнос или част от обществото. Дори когато непосредствена терористична заплаха не е налице, трябва да бъдем бдителни, защото картината може да се промени твърде бързо. Длъжни сме да търсим решения на национално, регионално и европейско равнище". Това заяви заместник-министърът на правосъдието Мария Павлова, която участва в министерска конференция на тема: „Превенция на радикализацията и насилствения екстремизъм в затворите в Югоизточна Европа - предизвикателства и визия за бъдещето", провела се в Босна и Херцеговина.

В събитието взеха участие още министрите на правосъдието на Босна и Херцеговина, Сърбия, Хърватия, Черна гора, Косово, Албания и Словения. Отношение по темата изразиха представители на Европейската комисия и на Съвета на Европа.

В своето изказване заместник-министър Павлова направи преглед на корекционните програми за превенция на междуетническото насилие, които се прилагат у нас. В българските затвори са утвърдени програмите „Насърчаване на толерантността", „Толерантност в затвора, толерантност в живота", както и „Намаляване на етническото насилие и насърчаване на толерантността" и „Овладяване на гнева". „Непосредствен елемент от веригата, която гарантира ефективно противодействие срещу радикализацията, е и осигуряването на достатъчен персонал в местата за лишаване от свобода, както и постоянното повишаване на неговата квалификация чрез обучения и програми. При обученията следва да се заложи на основните характеристики на радикализацията - фактори, признаци за появата ѝ, възможни последици и мерки за противодействие", заяви още заместник-министърът.

Министрите на правосъдието приеха декларация със заключения, в която се казва, че националните мерки не са достатъчни, доколкото притеснителен феномен като радикализацията и насилствения екстремизъм не са обвързани с държавните граници. Срещи на високо равнище полагат основите за продължаване на сътрудничеството и за провеждане на обмен на опит и добри практики, чрез които да се даде единен отговор срещу радикализацията и последиците от нея.