/КРОСС/ - Владика Иларион, как оценявате това, че Патриарх Вартоломей нарече Байдън "нашия президент"?
- Както знаем, по-голямата част от паството на Константинополския Патриарх живее не в Турция, а именно в САЩ. Гръцката диаспора в тази страна е главният спонсор на Константинополската Патриаршия, лобира нейните интереси във високите кабинети на властта. Затова аз не виждам нищо удивително в този израз на Патриарх Вартоломей, за когото ориентацията към САЩ е стратегическа и не се крие.
- Мислят ли в Държавния департамент на САЩ, провъзгласявайки след срещата на Патриарх Вартоломей и Блинкън, че "САЩ подкрепят религиозните свободи по целия свят", за свободите на преследваните вярващи от каноничната Украинска Православна Църква, за вярващите в Черна гора, където се поддържа разколът?
- Ръководството на Съединените Щати, както знаем, проявяваше непосредствен интерес към образуването на разколническата "Православна църква на Украйна" (ПЦУ). Първият, който поздрави новоизбрания лидер на тази структура, беше представител на Държавния департамент. Не е чудно, че ние досега не сме чули от американските власти осъждане на гоненията срещу каноничната Църква в Украйна или Черна Гора. И мисля, че едва ли ще чуем.
- С какво ни заплашват заявените на срещата на Константинополския Патриарх и държавния секретар на САЩ планове за "работа с православната общност по целия свят по въпросите, представляващи общ интерес"? За какъв интерес и за какви въпроси става дума?
- Мисля, че не трябва да се лъжем. Нито президентът на САЩ е лидер на целия свят, нито Константинополският Патриарх е глава на всички православни християни. Нито единия, нито другия никой не е упълномощавал да работи "с православната общност по целия свят". На примера с Украйна ние виждаме до какво води такова едно такова взаимодействие - до разкол в Православието и тормозене на вярващите.
- Как визитата на Патриарх Вартоломей в САЩ ще повлияе върху положението на повечето вярващи в Украйна и върху живота на православните по света като цяло?
- Както вече казах, САЩ не крият факта на своето участие в предоставянето на така наречената. автокефалия на украинските разколници. Изминаха две години след тези събития и ние виждаме, че опитите да се разцепи Украинската Православна Църква нямаха никакъв успех. Въпреки притесненията, каноничната Църква стана още по-сплотена. Във връзка с това не можем да изключваме възможността, че гоненията срещу каноничното Православие в Украйна след визитата Патриарх Вартоломей в САЩ ще се засилят.