Драгомир Стойнев: България не е част от проблема, ние имаме решения, но трябват стабилност и отказ от старите икономически модели
Секция: ПОЛИТИКА
02 Ноември 2021 15:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Драгомир Стойнев: България не е част от проблема, ние имаме решения, но трябват стабилност и отказ от старите икономически модели

/КРОСС/ „България е постигнала 44% намаляване на емисиите на парникови газове спрямо 1990 г. при средни за Европа - 24% Това ни поставя доста напред в европейската класация, колкото и парадоксално да звучи на фона на високия въглероден интензитет на нашата икономиката. И вместо да стоим в кръгова отбрана, трябва да осъзнаем, че ние можем да бъдем част от решението, а не част от проблема. Защото не нашата икономика и нашата индустрия е големият проблем. Проблемът са големи държави, чиято индустрия генерира огромни емисии въглероден диоксид". Това каза Драгомир Стойнев по време на дискусията "Зеленият дневен ред: програмен или фрагментиран?", организирана от платформата move.bg. В нея участваха представители на основните политически сили и експерти, еколози и икономисти, ангажирани с темата за зелен преход и трансформация на икономиките.

Според него към енергийния преход не може да се подходи изолирано, а е необходим комплексен подход, в рамките на една цялостна икономическа трансформация, но преди това са нужни две неща - политическа стабилност и политическото разбиране най-сетне да излезе от „старите икономически модели на 80-те години".
Дискусията постави няколко теми пред участниците - енергиен преход, позеленяване/трансформация на икономиката и необходимост от координиране на зелената трансформация, биоразнообразие.

„Нека не забравяме, че цената на електроенергията на едро в България беше една от най-високите в Европа и преди настоящата криза. Разбира се, тя е несравнима с днешната", подчерта Драгомир Стойнев, който е бивш министър с ресор енергетика и икономика. Според него в рамките на прехода от изкопаеми горива към възобновяема енергия подобни сътресения са очаквани. Неговото мнение, обаче, е, че за да бъде успешен енергийният преход е необходима по-сериозна институционална намеса в електроенергийния пазар, така че да бъде гарантирано предвидимото му и социално поносимо функциониране.

Драгомир Стойнев очерта комплексността на факторите, които влияят на цената на електоенергията. „Когато говорим за цените на електроенергията не трябва да се фокусираме единствено в един или друг фактор, а в цялата съвкупност от фактори. Защото цената на газа е единият. Пиковете и спадовете в енергията от ВЕИ е втори фактор. Цената на въглеродните емисии е трети фактор. Икономическият спад и ръст са трети. Опитва ли се някой да манипулира пазара е друг фактор. Доколко сме постигнали необходимата енергийна ефективност и в промишлеността, и по отношение на собствените си домове, също е фактор", каза той.

Той постави и ключовия въпрос дали законодателството на базата, на което действа електроенергийния пазар, е предвидило в достатъчна степен всички тези фактори поотделно и дали е достатъчно гъвкаво, за да може да реагира при наличието на всички тях взети заедно. „Очевидно е, че пазарът сам по себе си не е в състояние да се саморегулира. Необходима е промяна в правилата на електроенергийния пазар, за да бъдат предвидени надеждни механизми, които да реагират своевременно на подобни кризи", каза още Стойнев.
Няколко конкретни предложения постави Стойнев в рамките на дискусията.

Според него обявяването на зоните с лигнитни въглища за специални зони с данъчни стимули и облекчения ще е един от ключовете за решаване на икономическите и социалните предизвикателства, които предстоят.
„Европа сега се насочва към преместване и реинтеграция на индустриалните процеси в рамките на ЕС, за да се сведат до минимум рисковете по веригата на доставки, особено за стратегическите вериги за доставки. И това е историческият шанс, който България има, за да се възползва в пълна степен и от финансовите ресурси и от конкурентните си предимства, а така също и от природните си ресурси. Исторически шанс да привлече тези индустрии, които Европа ще поиска да върне в рамките на ЕС. Исторически шанс да се възползва от мащабни инвестиции за насърчаване на изцяло нов икономически модел", посочи Стойнев.

„За нас като социалисти е важно икономическата трансформация да върви ръка за ръка с мерки за социална подкрепа, както на уязвимите граждани и домакинства, но така също и по отношение на пазара на труда", каза Стойнев. Той обясни, че в Брюксел вече работят по приемането на Социален климатичен фонд, който е в рамките на 72.2 млрд. евро за периода 2025-2032 г., от които за България около 3 млрд. евро. „Второто ни предложение като социалисти е да създадем Национален фонд за социална подкрепа в енергийния преход, който да се формира като процент от приходите от търговия с емисии и функционирането му като отделна структура, която да изготвя стратегията и мерките за социална подкрепа в енергийния преход", обяви Стойнев.

По темата за биоразнообразието той заяви, че в контекста на пандемията всички осъзнаваме взаимовръзките между собственото си здраве и здравето на екосистемите, и се убеждаваме в необходимостта от устойчиви вериги на доставки и модели, които не надхвърлят възможностите на планетата.

„Човешката дейност, ненаситната консумация, унищожаването на местообитания, промяната в климата и повишаването на температурите кара много диви животински видове да мигрират. Тази миграция и смяна на местообитание крие риск от поява и разпространение на инфекциозни болести, и прави много вероятно нови вируси да прескочат към хората в бъдеще", предупреди Стойнев.